Dnes je streda, 27.marec 2019, meniny má: Alena
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Umenie Majstra Pavla na Hrade už len do nedele!

marec 13, 2018 - 11:48
Výstava Majster Pavol z Levoče - Ruky a zlato v službe ducha zavŕšila kultúrne aktivity, ktoré minulý rok pripomínali 500. výročie ukončenia prác na hlavnom oltári v chráme svätého Jakuba v Levoči.

Výstava Majster Pavol z Levoče - Ruky a zlato v službe ducha, ktorú ponúka Slovenské národné múzeum (SNM) - Historické múzeum na Bratislavskom hrade od decembra minulého roka, sa blíži k svojmu záveru. Výstavu si záujemcovia o náboženské umenie môžu pozrieť do nedele 18. marca. Ako informovali zo SNM, pri tejto príležitosti sa v priestoroch expozície v nedeľu uskutoční komentovaná prehliadka autoriek výstavy Aleny Piatrovej zo SNM - Historického múzea a Márie Novotnej zo SNM - Spišského múzea. Záujemcovia o komentovanú prehliadku sa môžu prihlásiť vopred na e-mailovú adresu: bratislavskyhrad@snm.sk. Na komentovanú prehliadku platí bežná vstupenka do múzea.

Výstava Majster Pavol z Levoče. Ruky a zlato v službe ducha zavŕšila kultúrne aktivity, ktoré minulý rok pripomínali 500. výročie ukončenia prác na hlavnom oltári v chráme sv. Jakuba v Levoči. Predstavuje osobnosť Majstra Pavla z Levoče a jeho tvorbu v širšom dobovom kontexte. Je rozdelená do troch častí, v ktorých sa návštevníci postupne oboznámia s Pavlovým dielom, a to už od prác, ktoré majú korene v zbožnosti neskorého stredoveku. Ďalšie vystavené diela poukazujú na to, ako ho ovplyvnil humanizmus a renesancia a napokon aj myšlienky reformácie. Prezentované sú aj vzácne archívne dokumenty. Výstava je obohatená o hmatovú a interaktívnu zónu. V tejto časti sa nevidiaci návštevníci môžu zoznámiť s dielom Majstra Pavla z Levoče prostredníctvom publikácie, ktorú vydala Slovenská knižnica pre nevidiacich Mateja Hrebendu v Levoči.

Jedenásť diel Majstra Pavla dopĺňajú tri tabuľové maľby, z toho dve z dielne jeho spolupracovníkov, a kolekcia umelecko-remeselných predmetov prevažne liturgického charakteru, ktoré približujú pôvodnú funkciu vystavených diel v závere stredoveku. Diela na výstavu zapožičalo 27 farností, tiež Šarišské múzeum v Bardejove, Slovenská národná galéria a Slovenské národné múzeum, Arcibiskupský archív v Košiciach, archívy Evanjelických cirkevných zborov augsburského vyznania v Levoči a Kežmarku, Štátne a oblastné archívy v Banskej Bystrici, Prešove, Levoči a Bardejove. Viaceré diela sa zreštaurovali s finančnou podobou ministerstva kultúry. Prostredníctvom programu Nadácie VÚB Poklady môjho srdca sa obnovilo súsošie Kalvária zo Spišskej Novej Vsi a socha sv. Márie Magdalény zo Stratenej - všetko diela Majstra Pavla z Levoče vytvorené po roku 1520, ktoré sa pôvodne nachádzali vo farskom kostole v Spišskej Novej Vsi. Počas stavebných úprav kostola v rokoch 1771 a 1772 sa súsošie odstránilo a rozdelilo a po dlhých 245 rokoch sa opäť stretáva práve na výstave na Bratislavskom hrade.

Foto: pixabay.com

- - Inzercia - -