Dnes je utorok, 18.december 2018, meniny má: Sláva
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Aréna pripomenie osobnosť Dubčeka

marec 14, 2018 - 18:41
Nová hra #dubček, ktorú na objednávku Divadla Aréna napísal Viliam Klimáček, má vyvolať spoločenskú diskusiu.

Výraznú osobnosť novodobej česko-slovenskej histórie Alexandra Dubčeka pripomenie novinka bratislavského Divadla Aréna nazvaná #dubček. Hra podľa scenára Viliama Klimáčka a v réžii Michala Skočovského je pokračovaním tzv. Občianskeho cyklu Divadla Aréna, ktorý chce vyprovokovať historickú sebareflexiu a vyvolať spoločenskú diskusiu. Titul napísaný na objednávku Arény zobrazí Dubčeka ako aktéra Pražskej jari, profesionálneho politika i predstaviteľa socializmu s ľudskou tvárou. Ako ďalej agentúru SITA informoval Ján Lukáč z marketingu a PR Divadla Aréna, premiéra sa v sídle Arény na petržalskom brehu Dunaja uskutoční v nedeľu 18. marca o 18:00. Po nedeľnej premiére je #dubček na programe najbližšie v pondelok 19. marca a následne 6. a 24. apríla.

Alexander Dubček, Antonín Novotný, Ludvík Svoboda, Leonid Iľjič Brežnev, Gustáv Husák a Vasiľ Biľak v titule ožívajú prostredníctvom generačnej výpovede pätice mladých hercov. V modernom príbehu o histórii, ktorá sa udiala skôr, než sa narodili, si zahrajú Matej Marušin (Prvý / Dubček), Matúš Kvietik (Druhý / Brežnev / Agent KGB), Juraj Bača (Tretí / Husák), Marián Chalány (Štvrtý / Novotný / Svoboda / Biľak / Generál) a Alexandra Palatínusová (Piata).

Ako ďalej agentúru SITA informovali z Divadla Aréna, titul #dubček v sebe nesie špecifikum historickej osobnosti - profesionálneho slovenského politika, výraznú osobnosť
česko-slovenských dejín, aktéra Pražskej jari, predstaviteľa socializmu s ľudskou tvárou - Alexandra Dubčeka. Cez jeho život a kariéru sa snažia dnešní mladí ľudia pochopiť život v období socializmu a pripomenúť si 50. výročie invázie vojsk Varšavskej zmluvy 21. augusta 1968 na územie Československa. Mladá generácia hercov prináša podľa Divadla Aréna nezaujatý a nový pohľad na zásadnú časť našich dejín v réžii mladého českého režiséra Michala Skočovského, narodeného v Brne. Okrem divadelnej réžie na Janáčkovej akadémii múzických umení v Brne vyštudoval Skočovský grafickú a priestorovú komunikáciu na University of the Arts v Londýne (London College of Communication).

Alexander Dubček (27. november 1921, Uhrovec - 7. november 1992, Praha) bol slovenský politik, štátnik a vrcholný predstaviteľ Pražskej jari. V roku 1968 bol ako predstaviteľ protidogmatického kurzu v strane, bojovník proti kultu osobnosti, zvolený za prvého tajomníka Ústredného výboru Komunistickej strany Československa. S jeho menom sa spája Pražská jar - obdobie českých a slovenských dejín od januára do augusta 1968, ktoré bolo začiatkom procesu demokratizácie spoločnosti. Ukončila ho okupácia ČSR vojskami Varšavskej zmluvy 21. augusta 1968. Dubček s ďalšími spolupracovníkmi boli nútení podpísať tzv. Moskovský protokol, podľa ktorého sovietske vojská zostali v ČSR. Bola upevnená komunistická diktatúra a Dubček bol obvinený z porušovania zásad marxizmu-leninizmu. V apríli 1969 ho odvolali z funkcie prvého tajomníka ÚV KSČ a vo funkcii ho nahradil Gustáv Husák. Dubček bol krátko predsedom Federálneho zhromaždenia, v rokoch 1969 až 1970 československým veľvyslancom v Turecku. V roku 1970 ho vylúčili z KSČ. Nasledujúcich 20 rokov žil v Bratislave policajne sledovaný. Od novembra 1989 bol predstaviteľom Verejnosti proti násiliu (VPN), bol predsedom Federálneho zhromaždenia ČSFR, od roku 1992 členom a predsedom Sociálnodemokratickej strany Slovenska (SDSS). Dubček zomrel 7. novembra 1992 v Prahe na následky zranení pri autonehode, ktorú mal 1. septembra. Pochovaný je v Bratislave. Viac o programe Arény možno nájsť na https://www.divadloarena.sk.

- - Inzercia - -