Dnes je piatok, 19.apríl 2019, meniny má: Jela
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

V Bratislave sa zišli desaťtisíce ľudí, žiadajú odchod Gašpara

apríl 05, 2018 - 18:31
Odchod Gašpara je prvým krokom k nezávislému vyšetreniu vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky.

Účastníci zhromaždenia Za slušné Slovensko požadujú tiež dôkladné a nezávislé vyšetrenie vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej, ako aj vyšetrenie všetkých káuz, o ktorých Kuciak písal, a to za účasti medzinárodného policajného tímu. Podľa organizátorov protestu Karolíny Farskej a Juraja Senigu je odvolanie Gašpara prvým krokom na nezávislé vyšetrenie tejto vraždy. Skandujúci dav medzi jednotlivými prejavmi kričal Dosť bolo Smeru! alebo Predčasné voľby!

Ako prvá vystúpila investigatívna redaktora Trendu Zuzana Petková, podľa ktorej sa na Slovensku zatiaľ žiadne politické kauzy, ktorým sa investigatívni novinári venovali, nevyšetrili. Dôsledkom je beztrestnosť mocných a obrovská miera nedôvery v políciu a štátne orgány, ktoré chránia páchateľov a nie obete.

img_6749.jpg

Foto: 
SITA

Zástupcovia študentskej iniciatívy Nie je nám to jedno poukázali na to, že výmenou ministrov vo vláde sa nič nezmenilo. ,,Vymenilo sa zopár figúrok, naša krajina sa však po vražde Jána Kuciaka zmenila veľmi,“ vyhlásila študentka Juliana Horváthová a zdôraznila, že študenti budú bojovať za to, aby dokázali na Slovensku nájsť uplatnenie a dôstojné podmienky. Za týmto účelom bude iniciatíva organizovať diskusie pre študentov po celom Slovensku.

fc8a5884.jpg

Foto: 
SITA

Za kultúrnu obec a iniciatívu Žiadame okamžitý kultúrny reparát sa davu prihovoril herec Richard Stanke, podľa ktorého vláda Petra Pellegriniho nezačala pracovať na zmene Slovenska na slušnú krajinu. „Politický kurz jeho vlády sa nezmenil, nik z ministrov, ktorí čelia kauzám, neodišiel. Robert Fico sa nám smeje do tváre a riadi svojich poslušných lokajov,“ vyhlásil. Opäť vyzval na výmenu novej ministerky kultúry Ľubice Laššákovej, ktorá je podľa asi 5 000 osobností z kultúry nedostatočne kompetentná na riadenie tohto rezortu. Na Slovensku sa podľa Stankeho začala normalizácia, čo sa prejavuje aj v riadení verejnoprávnej RTVS.

img_6629.jpg

Foto: 
SITA

Podľa sociologičky Eleny Kríglerovej súčasné Slovensko charakterizuje hlboká nedôvera v inštitúcie tejto krajiny. „Nepodarilo sa nám vybudovať funkčné a nezávislé inštitúcie. Každá nevyšetrená kauza traumatizuje spoločnosť a nedôvera sa prehlbuje,“ vyhlásila s tým, že takýto stav nahráva extrémistom.

- - Inzercia - -