Dnes je piatok, 03.júl 2020, meniny má: Miloslav
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Začína sa víkendové podujatie Bratislavské mestské dni

apríl 20, 2018 - 11:15
V hlavnom meste SR Bratislave sa dnes začína víkendové podujatie Bratislavské mestské dni, ktorým mesto otvára svoje brány obyvateľom i návštevníkom. Akcia, ktorou si mesto už pätnásty raz pripomenie udelenie mestských práv, bude do nedele 22. apríla.

Letnú turistickú sezónu už tradične spustia odpečatením mestských brán. Svoju kanceláriu pre verejnosť otvorí primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal, zadarmo bude možné navštíviť viaceré tematické múzeá. Otvorená pre všetkých bude bezplatne aj Zoologická záhrada Bratislava. V minulosti podujatie nazývali Bratislava pre všetkých, vlani víkendovú akciu premenovali na Bratislavské mestské dni.

Podujatie dnes podvečer odštartuje Galaprogram Cena primátora 2018. Ocenenie si v Primaciálnom paláci prevezmú z rúk bratislavského primátora Iva Nesrovnala významní obyvatelia hlavného mesta. Týmto najvyšším samosprávnym ocenením vyznamenávajú Bratislavčanov, ktorí sa zaslúžili o občiansky, kultúrny, spoločenský či športový rozvoj hlavného mesta a spoločnosti. Ocenení získajú bronzovú sošku Rytiera Rolanda, ochrancu mestských práv a výsad.

Najbohatší program Bratislavských mestských dní ponúka mesto v sobotu a v nedeľu. Turistickú sezónu radnica otvorí v sobotu symbolickým odpečatením mestských brán. Do svojej kancelárie návštevníkov pozýva aj primátor. Bratislavčanov i návštevníkov mesta bude v Primaciálnom paláci už tradične vítať od 10:00 do 18:00, kde sprístupnia priestory, v ktorých sedí vedenie mesta. V Primaciálnom paláci budú môcť návštevníci počas víkendu otvorených dverí samosprávy navštíviť aj reprezentačné priestory s obrazárňou a unikátnymi gobelínmi a vypočuť si koncerty detí základných umeleckých škôl v Zrkadlovej sieni.

Pre všetkých bude bezplatne otvorená aj Zoologická záhrada Bratislava. Otvorené budú aj pracoviská Mestskej knižnice, ktoré budú zapisovať nových členov bez poplatku. Múzeum mesta Bratislavy v sobotu i v nedeľu ponúka bezplatný vstup do tematických expozícií. Záujemcovia môžu navštíviť napríklad Múzeum hodín, Múzeum farmácie, Hrad Devín, Múzeum zbraní i Múzeum vinohradníctva. Tohtoročnou novinkou podujatia sú mestské trhy na Primaciálnom námestí, ktoré ponúknu občerstvenie, rôzne výrobky, ale aj hudobný a kultúrny program. Milovníci prírody si prídu na svoje na Partizánskej lúke, kde budú v sobotu Lesnícke hry. Na bratislavskom závodisku bude v nedeľu dostihový deň.

Viac informácií ako aj kompletný program je na oficiálnej internetovej stránke mesta www.bratislava.sk. Magistrát pripomína, že ak nie je uvedené inak, vstup na podujatia je bezplatný. Vstup na niektoré podujatia alebo expozície môže byť limitovaný kapacitou priestorov.

Nápor návštevníkov však kapacitne nemusia zvládať parkoviská pri jednotlivých atrakciách, radnica preto ľuďom odporúča, aby sa cez víkend do mesta vybrali radšej mestskou hromadnou dopravou. Na viacerých linkách počas tohto víkendu budú premávať posilnené spoje. V centre mesta sa budú môcť ľudia povoziť aj historickými vozidlami.

- - Inzercia - -