Dnes je piatok, 22.marec 2019, meniny má: Beňadik
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Poslanci sa vo štvrtok opäť vrátia k parkovaniu v meste

apríl 26, 2018 - 20:20
Mestské zastupiteľstvo sa vo štvrtok opäť vráti k parkovacej politike v hlavnom meste SR Bratislave.

Primátor Ivo Nesrovnal chce predložiť poslancom návrh novely všeobecne záväzného nariadenia (VZN) o parkovaní i návrh dodatku Štatútu hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy, ktorý sa týka parkovania. „Je to už asi šiestykrát, a keď sa ma pýtate, prečo to robím, pozrite sa do bratislavských ulíc. Každý rok je v nich viac áut a menej príležitostí na parkovanie,“ povedal primátor vo videu na sociálnej sieti.

V novele všeobecne záväzného nariadenia o parkovaní sú podľa predsedu mestskej dopravnej komisie a zároveň bratislavského mestského poslanca Jozefa Uhlera zmeny. „Počet kariet na jeden byt už nebude obmedzený, čiže ak máme štyroch vodičov v jednom byte, môžu mať štyri rezidenčné karty,“ spomenul dnes pred novinármi. Ako dodal, zmena je aj to, že prevádzkovateľom parkovacích miest už môže byť len právnická osoba so 100-percentnou účasťou mesta alebo mestskej časti. „Žiadne tretie firmy nemôžu prevádzkovať parkovanie v Bratislave,“ vysvetlil. Uhler tiež povedal, že parkovanie je téma, ktorá rozdeľuje mestské zastupiteľstvo. „Bolo by dobré, aby sme to schválili a pripravili legislatívny rámec pre ďalšie volebné obdobie. Schválenie neznamená, že to bude od ďalšieho dňa fungovať. Len sa tým uvoľnia ruky pre mestské časti, aby mohli zorganizovať parkovaciu politiku na svojom území,“ uzavrel dnes predseda mestskej dopravnej komisie.

Z parkovacej politiky v meste sa stala kauza. Zavedenie parkovania v Bratislave sa dlhodobo odďaľuje, naposledy o ňom mestský parlament hovoril na februárovom rokovaní. Nesrovnal bod o dodatku k Štatútu hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy, ktorý súvisí s parkovacou politikou, po niekoľkohodinovej diskusii z februárového rokovania nečakane stiahol. Ako povedal, o dodatku treba ešte rokovať a potom ho poslancom opäť predloží. Zastupiteľstvo sa však pred dvoma mesiacmi dodatkom s niekoľkými prestávkami zaoberalo pol dňa. Všeobecne záväzné nariadenie, ktoré určuje pravidlá parkovania v meste, platí od 1. marca minulého roka, aby však mohli bratislavské mestské časti parkovaciu politiku praktizovať, musí byť schválený dodatok k štatútu. „Sme na konci volebného obdobia a nemáme pripravené ani jedno záchytné parkovisko, nemáme pripravenú mestskú hromadnú dopravu. Obávam sa, že zavedenie parkovacej politiky sa presúva na nové volebné obdobie,“ hovorí mestský poslanec Ján Budaj, ktorý predložený dodatok dlhodobo kritizuje.

Dodatok k Štatútu hlavného mesta SR Bratislavy upravuje kompetencie hlavného mesta a mestských častí v užívaní ciest I. až IV. triedy. Zároveň splnomocňuje mestské časti schváliť VZN v miestnom zastupiteľstve, ktoré bude obsahovať najmä úpravu výšky úhrady za dočasné parkovanie, spôsob platenia úhrady a preukázania jej zaplatenia.

Bratislavské mestské zastupiteľstvo sa začína vo štvrtok 26. apríla o 8:30 v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca v Bratislave.

- - Inzercia - -