Dnes je streda, 27.marec 2019, meniny má: Alena
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Hlavné mesto chce zvýšiť stupeň ochrany v Malých Karpatoch

máj 14, 2018 - 13:05
Na celom Slovensku je problémom veľká ťažba dreva a výrub stromov. V bratislavských mestských lesoch je ťažba dreva už niekoľko rokov výrazne obmedzená. To však neplatí pre celé Malé Karpaty, ktoré sú aj v správe štátnych lesov. Z tohto dôvodu vyvíja hlavné mesto iniciatívu na zvýšenie stupňa ochrany v Malých Karpatoch.

„Mojím cieľom je, aby Bratislava bola zelenšia a aby sme viac chránili prírodu. Sám som ešte ako poslanec spolu s kolegami v roku 2014 presadil prijatie uznesenia, ktoré výrazne obmedzuje ťažbu dreva v bratislavských mestských lesoch. Zvýšenú ochranu prírody by som rád presadil aj na celom území Malých Karpát, ktoré spravujú aj štátne lesy. Minulý týždeň som sa stretol s ministrom životného prostredia Lászlóm Sólymosom a požiadal som ho o zásadnú spoluprácu v tejto oblasti, pričom jednou z variant zvýšenia stupňa ochrany v Malých Karpatoch je aj vyhlásenie Malých Karpát za Národný park. Dohodli sme sa na ďalších stretnutiach, kde to budeme riešiť. Viem, že je to beh na dlhú trať, ale rozbehli sme to,“ povedal primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal.   

 Bratislava je, čo sa týka lesov a zelene, svetovým unikátom, o čom svedčia aj články vo svetových médiách a rebríčky rôznych agentúr, naposledy z Holandska, ktoré Bratislavu vyhlásili za tretie najzelenšie mesto na svete. Bratislava má množstvo prírodných klenotov, ako je napríklad Devínska Kobyla, Sandberg či Železná studnička a ďalšie.

 „Vo vyspelom svete plnia lesy v prvom rade dve funkcie, a to ekologickú a rekreačnú pre obyvateľstvo a tak to musí byť aj u nás. V Bratislavskom kraji nepôsobia žiadne veľké fabriky, ktoré by boli odkázané na dovoz dreva. Chceme, aby Malé Karpaty boli priestorom pre aktívny oddych, turistiku, cykloturistiku pre návštevníkov Bratislavy a Bratislavského kraja. A aby sa viac chránili pred ťažkou lesnou technikou a nezmyselnou ťažbou dreva. Chceme preto hľadať riešenia, aby sme zvýšili ochranu prírody v Malých Karpatoch a zároveň zachovali priestor pre rekreačné aktivity a aktívny oddych v prírode,“ dodal primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal.

Zdroj: bratislava.sk

- - Inzercia - -