Dnes je štvrtok, 21.február 2019, meniny má: Eleonóra
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

CHOREA 2018: Svetový moderný balet opäť na Slovensku!

apríl 27, 2018 - 14:39
Do Bratislavy a Košíc opäť zavítajú sólisti špičkových svetových tanečných telies. Tentokrát sa predstavia počas druhého júnového víkendu na dvoch galavečeroch CHOREA GALA v rámci medzinárodného festivalu moderného baletu CHOREA 2018!

Po minuloročnom úspechu svetových tanečných súborov a špičkových slovenských tanečných umelcov pôsobiacich v zahraničí sa organizátori projektu rozhodli pokračovať v jeho začatej tradícii. Novinkou tohtoročného projektu Chorea 2018 je jeho rozšírenie aj do mesta Košice.

Prvý galavečer sa odohrá 9. júna v Kunsthalle/Hale umenia Košice a druhý 10. júna na Grand Plaza na Dvořákovom nábreží v Bratislave. Line-upy oboch galavečerov predstavujú opäť mimoriadne zaujímavé mená a súbory.

Po prvý raz na Slovensko zavítajú National Ballet of Canada, Balletto di Milano či Portugalský národný balet - Compania National de Bailando. Predstaví sa tiež Ján Špoták, špičkový slovenský tanečník pôsobiaci ako sólista GöteborgOperans Danskompani vo Švédsku. 

CHOREA tiež dostane na jedno pódium sólistov baletov národných divadiel z Českej republiky, Poľska a Slovinska, a predstavia sa aj dve domáce telesá - Štátne divadlo Košice a Slovenské divadlo tanca.

Ambíciou projektuje pokračovať v začatej tradícii podpory moderného baletu na Slovensku s cieľom priblížiť svetové tanečné umenie divákom na Slovensku. „Vo svete sa stretávame s mnohými zaujímavými a kvalitnými súbormi a chceme umožniť slovenskému publiku, aby sa s nimi zoznámilo bez nutnosti cestovať za nimi po svete. Dramaturgiou sme sa nesnažili vyberať ,za diváka‘, posudzovali sme len profesionálnu úroveň súborov a tanečníkov. Preto som presvedčený, že si každý divák príde na svoje,“ povedal Ján Ďurovčík, umelecký garant projektu.

Organizátorom projektu je občianske združenie tanec, záštitu nad CHOREA GALA v Bratislave  prevzal primátor hlavného mesta SR Bratislavy Ivo Nesrovnal a nad CHOREA GALA Košice viceprimátor mesta Košice Martin Petruško. Generálnym partnerom festivalu je J&T banka, hlavnými partnermi sú Grand Hotel River Park a JT Real Estate, partnermi projektu sú Fond na podporu umenia, St. Nicolaus, mesto Bratislava, mesto Košice a grantový program mesta Bratislava Ars Bratislavensis.

Viac informácií o podujatí sa dozviete TU.

- - Inzercia - -