Dnes je pondelok, 20.máj 2019, meniny má: Bernard
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Kultúrne leto prináša štrnásť festivalov a deväť programových cyklov

jún 08, 2018 - 15:02
Výstavy, umenie, festivaly hudby i tanca, besedy, divadlo i filmové večery sú aj tento rok súčasťou tradičného Kultúrneho leta a Hradných slávností 2018 v hlavnom meste SR Bratislave. Mestský festival bude trvať počas celého leta do septembra a prinesie štrnásť festivalov a deväť programových cyklov.

Na Bratislavčanov, ale aj na návštevníkov hlavného mesta čakajú programy v uliciach mesta, v parkoch, na nádvoriach, na brehu rieky Dunaj i v jednotlivých bratislavských mestských častiach. Hlavným organizátorom festivalu je Bratislavské kultúrne a informačné stredisko (BKIS). O programe 43. ročníka festivalu informujú organizátori na svojej oficiálnej webovej stránke.

Počas druhého júnového víkendu pokračuje v meste podujatie Viac ako sused - Týždeň maďarskej kultúry v Bratislave, ktoré trvá do nedele. Prináša kultúru, tradície i kuchyňu našich južných susedov. Akcia, ktorá poukazuje na to, čo spája maďarskú a slovenskú kultúru, sa v hlavnom meste koná už po piaty raz. Ukončí ju koncert na Hviezdoslavovom námestí, ktorý bude od 16:00. Organizátori ďalej upozorňujú na prehliadku tvorby známych maďarských módnych návrhárov (10. jún) či na kultúrno-gastronomický festival (8.-11. júna) a na koncerty viacerých populárnych maďarských skupín na Hviezdoslavovom námestí do 10. júna.

Cez víkend trvá aj Medzinárodný festival detských folklórnych súborov. Záverečný galaprogram s názvom Dobre sa tu majte! bude v nedeľu o 16:00 na Hlavnom námestí. Cieľom festivalu je poukázať na krásu slovenského folklóru a prispieť k šíreniu slovenských ľudových tradícií. Kultúrne leto bude aj pre milovníkov kníh, ktorí si pri literatúre môžu oddýchnuť v Letnej čitárni u Červeného raka. V sobotu o 17:00 pre záujemcov pripravujú Hudobno-literárne pásmo Žalmy kráľa Dávida.

Shakespearovské slávnosti, najväčší a najstarší divadelný festival na Slovensku, býva počas letných večerov na Bratislavskom hrade. Festival sa zameriava na uvádzanie diel Williama Shakespeara. Ani tento rok v rámci Kultúrneho leta nechýbajú Rytieri na Devíne či medzinárodný festival komornej hudby Konvergencie. Záujemcom ponúka možnosť vypočuť si diela klasikov, filmové projekcie a vystúpenia špičkových domácich umelcov a zahraničných hostí.

Históriu bratislavského festivalu Kultúrne leto začali písať v roku 1976. Odvtedy prešiel mnohými zmenami, od roku 2004 prebralo záštitu nad týmto festivalom Bratislavské kultúrne a informačné stredisko. Za ten čas v Bratislave počas Kultúrneho leta vybudovali 44 scén s 24-tisíc účinkujúcimi, na ktorých sa prišlo pozrieť viac ako 835-tisíc divákov. V roku 2016 podujatia Kultúrneho leta spojili s Predsedníctvom Slovenskej republiky v Rade Európskej únie. Festival privítal účinkujúcich zo štyroch svetadielov a z 38 krajín sveta. Do organizácie sa zapojilo osem veľvyslanectiev a o programovú ponuku sa postaralo 350 podujatí na 41 scénach, ktoré podľa organizátorov navštívilo 120-tisíc divákov.

Kompletný program Kultúrneho leta a Hradných slávností Bratislava 2018 možno nájsť na www.bkis.sk. BKIS je príspevková organizácia Hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy, zriadili ju 1.januára 2004.

- - Inzercia - -