Dnes je utorok, 19.február 2019, meniny má: Vlasta
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

V Starom Meste sa bude súťažiť o najlepšiu rybaciu polievku a najkrajšiu masku vodnej bytosti

jún 09, 2018 - 07:14
Hviezdoslavovým námestím sa aj tento rok bude šíriť vôňa rybacej polievky a ulice Starého Mesta budú patriť vodníkom a ďalším vodným bytostiam. Staronový Festival vodníkov si opäť pripomenie tradície a povesti, ktoré sa k Bratislave a k rieke Dunaj viažu.

Mestská časť Staré Mesto pripravila v poradí druhý ročník Festivalu vodníkov.

Súčasťou festivalu bude aj 3. ročník súťaže o najlepšiu rybaciu polievku Prešporský rybací kotlík. Dvanásť družstiev predvedie svoje kulinárske umenie.

Súťažiť sa nebude iba vo varení, ale aj v kreativite. Do súťaže o najkrajšiu masku vodnej bytosti sa môžu zapojiť deti, dospelí i seniori. Masky bude hodnotiť porota zložení: moderátorka Janka Hospodárová, herec František Kovár, riaditeľka bratislavskej ZOO Miroslava Šavelová, starosta Starého Mesta Radoslav Števčík, vodník Ferko Juraj Poláček.     

Pre víťaza súťaže sú pripravené zaujímavé ceny. Jednou z cien je fotografia, ktorá bude zdobiť propagačné materiály ďalšieho ročníka Festivalu vodníkov. Roztomilý víťaz minuloročnej súťaže o najkrajšiu masku vodnej bytosti zdobí tohoročné propagačné materiály. 
Ceny do súťaže venovali: Liečebné termálne kúpele Sklené Teplice, Kaštieľ Čičmany, Savoy restaurant, vydavateľstvo Star production, ZOO Bratislava, Divadlo Nová scéna... 

Charakteristickú  masku vodníka (oči, vlasy, sukničku)  si môžete vyrobiť priamo na mieste od 9.30 o 11.00 hod sa zúčastniť alegorického sprievodu.

Každá maska sa musí zaregistrovať - registrácia priamo pri altánku.


Ceny sú pripravené aj pre víťaza Prešporského rybacieho kotlíka - varenie rybacej polievky.

Festival sa bude konať 9. júna, deň po Medardovi od 10.00 hod. Úvod bude patriť našim najmenším. Divadlo Parnas Brno predstaví rozprávku Jak vodník Kapička přišel o vodu. 

Sprievod na čele s kočom s vodníkom Ferkom a starostom Starého Mesta bude prechádzať od nábrežia (od budovy SNM) ulicami historického centra. K dobrej nálade počas sprievodu prispeje dychová hudba a mažoretky.   Sprievod bude končiť na Hviezdoslavovom námestí, kde musí starosta podľa povesti vodníkovi Ferkovi sľúbiť, že bude konať iba dobro. 

Počas dňa je pripravený bohatý kultúrny program. Predstavia sa rôzne detské tanečné skupiny a folklórne súbory, ľudové hudby a spevácke zbory. Programom bude sprevádzať Roman Pomajbo.

Počas festivalu môžete navštíviť Starokeltský prístrešok: veštenie z rún + starokeltský telocvik + stromové horoskopy (Tostabur)

Nebude chýbať ani maľovanie na tvár, mamičkám sa budú venovať šikovné kozmetičky z Mary Kay.

Každé dieťa, ktoré príde v maske dostane kopček zelenej zmrzliny a zelenú cukrovú vatu.

Rybacia polievka sa začne variť o 12.00 hod, vydávať sa začne o 15.00 hod.

Hodnotiť budú návštevníci. Návštevníci (Hlas ľudu) určujú jedného víťaza: Po degustácii vhodí návštevník 1 euro do nádoby družstva s polievkou, ktorú považuje za najlepšiu. Vyhrá družstvo, s najväčším obnosom peňazí. Vyzbierané peniaze budú použité na charitatívne účely.

Deň plný zábavy a prekvapení ukončí ľudová hudba Paprčkovci. Program bude pokračovať na pódiu pred historickou budovou SND v rámci Dní maďarskej kultúry, ktoré sa začiatkom júna uskutočnia na Hviezdoslavovom námestí.   

Festival finančne podporil Bratislavský samosprávny kraj a  Fond na podporu umenia.

Program festivalu: 

10.00 Jak vodník Kapička přišel o vodu,  Divadlo Parnas Brno 

11.00 Alegorický sprievod štart na nábreží pre SNM, DH Spojár, Mažoretky Liviana

11.30 Príchod sprievodu na Hviezdoslavovo námestie, tanečné vystúpenie vodníkov

11.40 Neptún a víly, skupina Tostabur  

12.00 Vodnícka hymna, sľub

12.10 Vyhodnotenie najkrajšej masky

12.40 Tanečná skupina Dancy Shake

13.00  Tanečné vystúpenie SZUŠ Prokofievova

13.20 Spevácky zbor Radosť

14.00 Vystúpenie folklórnych súborov

15.30 Vyhodnotenie  súťaže Prešporský rybací kotlík

16.00 Ľudová hudba  Paprčkovci

 Viac: https://www.facebook.com/events/2094894100795284/

        http://www.staremesto.sk/content/festival-vodnikov

- - Inzercia - -