Dnes je sobota, 30.máj 2020, meniny má: Ferdinand
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Užite si knihy trochu inak: Začínajú čitárne U červeného raka

jún 17, 2018 - 15:11
Čítanie z kníh, známe piesne zo Slovenska i atmosféra rokov minulého storočia budú súčasťou programu v letnej čitárni U červeného raka, ktorý v Bratislave pripravujú v rámci Kultúrneho leta a Hradných slávností 2018.

Všetky akcie budú v čitárni na Michalskej 26 a vstup je zdarma. Začiatok všetkých týchto programov naplánovali na 18:00. Informovala o tom Zuzana Liptáková z Mestskej knižnice Bratislava, ktorá čitáreň spravuje. Pre záujemcov dnes večer pripravujú literárny kvíz. Vedomosti o knihách si môžu otestovať s Dadom Nagyom, hudobným hosťom bude Creedence Revival Band unplugged. Účastníkov prenesú do atmosféry 60. a 70. rokov. V piatok organizujú pre ľudí čítanie z kníh, hovoriť budú o básnickej zbierke Mariána Šidlíka. Čítanie z nej oživí svojimi džezovými štandardami Kristína Prekopová a za klavírom Gabriel Jonáš.

Akcie v mestskej knižnici budú pokračovať aj budúci týždeň. V pondelok bude koncert, priestor dostanú hudba, noblesa a atmosféra 20. až 30. rokov minulého storočia. Muzikanti budú hrať na saxofón a klarinet, trúbku, gitaru i bicie. Spievať bude Miloš Stančík. V utorok svoj program predstavia Feldekovci, nazvali ho Čo nového Feldekovci? Rodina Feldeková bude hosťom Dada Nagya a porozprávajú sa o všetkých ich umeleckých dielach za posledné obdobie. Streda sa bude niesť v znamení autorského čítania švajčiarsko-slovenskej spisovateľky Ireny Brežnej. Čítať bude z knihy Postrehy emigrantky, ktorá prináša výberov esejí, próz a reportáží z rokov 1981 až 2017. Koncom budúceho týždňa budú v letnej čitárni U červeného raka znieť známe piesne zo Slovenska a okolitých krajín. Večer venujú najmä seniorom. O týždeň v piatok bude literárny kvíz, zamerajú ho na špeciál z kníh o Bratislave a jej histórii.

Mestský festival Kultúrne leto a Hradné slávnosti 2018 v hlavnom meste SR Bratislave trvá počas celého leta. Do septembra prináša štrnásť festivalov a deväť programových cyklov. Na Bratislavčanov, ale aj na návštevníkov hlavného mesta čakajú programy v uliciach mesta, v parkoch, na nádvoriach, na brehu rieky Dunaj i v jednotlivých bratislavských mestských častiach. Hlavným organizátorom festivalu je Bratislavské kultúrne a informačné stredisko (BKIS). O programe 43. ročníka festivalu informujú organizátori na svojej oficiálnej webovej stránke. Históriu bratislavského festivalu Kultúrne leto začali písať v roku 1976. Odvtedy prešiel mnohými zmenami, od roku 2004 prebralo záštitu nad týmto festivalom Bratislavské kultúrne a informačné stredisko. Za ten čas v Bratislave počas Kultúrneho leta vybudovali 44 scén s 24-tisíc účinkujúcimi, na ktorých sa prišlo pozrieť viac ako 835-tisíc divákov.

- - Inzercia - -