Dnes je sobota, 06.jún 2020, meniny má: Norbert
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Petržalka nesúhlasila s tým, aby Most SNP vyhlásili za národnú kultúrnu pamiatku

jún 20, 2018 - 15:00
Bratislavská mestská časť Petržalka nesúhlasila s tým, aby Most SNP vyhlásili za národnú kultúrnu pamiatku, žiadne odvolanie však nepodala.

Uviedla to Silvia Vnenková z tlačového oddelenia petržalského úradu. Ako dodala, most spája Petržalku so Starým Mestom a vedú po ňom dôležité inžinierske siete. “V prípade vyhlásenia Mosta SNP za národnú kultúrnu pamiatku by akékoľvek zásahy, ktoré sa týkajú rekonštrukcie telesa mosta, povrchu ciest či inžinierskych sietí boli veľmi zložité a zbytočne komplikované,” uvádza Petržalka vo svojom stanovisku. Reaguje tak na pripomienky bratislavského magistrátu, ktorému sa nepáči, že súčasťou národnej kultúrnej pamiatky sú aj nájazdy na most. Mesto sa totiž odvolalo voči rozhodnutiu Pamiatkového úradu SR, ktorý v máji vyhlásil Most SNP za národnú kultúrnu pamiatku. “Súčasne pešie lávky na petržalskej strane sú nekonfortné a mimo požiadaviek dnešných technických noriem. Vyhlásením mosta za pamiatku by prebudovanie lávok zrejme nebolo možné alebo problematické,” pripomína samospráva. Lávky plánuje bratislavský magistrát obnoviť, vlani v lete prerábali cestu na moste v oboch smeroch.

Podľa pamiatkarov je Most SNP architektonicky i konštruktívne „mimoriadne odvážnym dielom, ktoré nemá na Slovensku obdobu“. Ako pripomínajú, estakády zahrnuli do vyhlásenia, pretože sú technickou, koncepčnou a aj funkčnou súčasťou diela architekta Jozefa Lacka. Pamiatkový úrad SR tvrdí, že strany sa odvolali v časti rozhodnutia, ktoré zahŕňa do objektovej skladby mosta aj jeho nájazdy. “Podľa nich nemajú pamiatkové hodnoty, pričom je predpoklad, že práve na ich mieste sa plánujú nové stavebné aktivity,“ poznamenal pamiatkový úrad s tým, že počas správneho konania, ktoré trvalo približne pol roka, sa žiadna zo zúčastnených strán neodvolala. Možnosť odvolania využila okrem magistrátu aj mestská časť Bratislava-Staré Mesto.

Podľa hovorkyne Nory Gubkovej sa samospráva domnieva, že "neposúdili všetky skutočnosti v procese vyhlásenia Mosta SNP za národnú kultúrnu pamiatku." Primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal pred novinármi povedal, že Most SNP je ikonickou stavbou a keďže je denne súčasťou dopravy po meste, treba sa pozerať aj do budúcna. Dodal tiež, že nájazdy nie sú ničím výnimočné a považuje ich za infraštruktúrne stavby. Nestotožňuje sa tak s vyhlásením pamiatkarov, vyhlásenie Mosta SNP za pamiatku ho však potešilo. Most SNP môže byť podľa pamiatkarov národnou kultúrnou pamiatkou aj bez niektorých častí. Pripomenuli tiež, že celý spis zašlú Ministerstvu kultúry SR, ako druhostupňovému odvolaciemu orgánu na rozhodnutie, ktorý bude v tejto veci ďalej konať. „V súčasnosti je most vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku, až do rozhodnutia odvolacieho orgánu, ministerstva kultúry. Ten môže rozhodnutie Pamiatkového úradu potvrdiť, zmeniť alebo zrušiť,“ uzavreli pamiatkari.

Most začali stavať v 60-tych rokoch a odovzdali ho do užívania v auguste 1972. Autormi sú architekti Jozef Lacko, Ladislav Kušnír, Ivan Slameň a statik Arpád Tesár. Most SNP bol prvým asymetrickým lanovým mostom tohto typu na Slovensku a druhým na svete. Vďaka svojmu tvaru a rozpätiu oceľovej konštrukcie patrí v Európe medzi ojedinelé inžinierske diela. Pamiatkari tiež pripomínajú, že významné je aj jeho využitie, tvorí dôležitú dopravnú tepnu Bratislavy.

Most spája bratislavské metské časti Petržalka a Staré Mesto. Ako ďalej uvádzajú, úrad vychádza zo skutočnosti, že Most SNP je hodnotným architektonickým a technickým dielom 20. storočia a predstavuje princípy moderny. „Jeho výrazná architektonická kvalita je neoddeliteľne spojená s funkciou a konštrukčnými princípmi. Asymetrické, kompozične vyvážené riešenie s nakloneným pylónom vyjadruje odvahu a futurizmus moderny,“ píšu s tým, že elegantné krivky mosta stelesňujú nadčasové výtvarné hodnoty.

Foto: pixabay.com

- - Inzercia - -