Dnes je piatok, 22.marec 2019, meniny má: Beňadik
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Nefertiti a čo bolo po nej

august 03, 2018 - 09:56
Egyptské príbehy predstaví výstava „Nefertiti a čo bolo po nej“, na ktorú od piatka 03.08.2018 pozýva Univerzitná knižnica v Bratislave. Svet severoafrickej krajiny na Níle v minulosti i súčasnosti priblížia obrazy egyptského maliara Farida Fadela. Vo Výstavnej sále Univerzitnej knižnice na Michalskej ulici 1 si diela známeho súčasného egyptského výtvarníka môžu všetci záujemcovia pozrieť až do konca augusta denne od 11:00 do 19:00.

Fadela dlhodobo fascinuje kráľovná starovekého Egypta, manželka faraóna Achnatona, ktorej meno sa stalo synonymom krásy. V svojich maľbách sa však nevenuje len jej dobe, ale pokračuje v rozprávaní príbehov o modernom Egypte, o Egypte, v ktorom žije. Ako tvrdí „jeho skutočná identita sa nezmenila. Lebo aj potom, ako uplynula éra kráľovnej Nefertiti, duch Egypta prežíva v srdciach ľudí, pravých pokladov Nílu“.

Farid Fadel (1958) pochádza z rodiny lekárov, právnikov a inžinierov. Už od detstva ho podporovali v jeho výtvarnom talente a už ako študent mal päť samostatných výstav. Vyštudoval medicínu a káhirskú univerzitu absolvoval ako oftalmológ. Popri práci očného lekára v Memorial Institute of Ophthalmology v Gíze sa jeho hlavným poslaním za uplynulých 20 rokov stala maľba. Farid Fadel je uznávaný ako popredný egyptský naturalista. Medzičasom sa jeho portréty, scény a krajinky z oblasti Nílu stali miestnymi ikonami egyptskej krásy. Fadel usporiadal viac ako 55 sólových výstav svojich diel v Egypte, Anglicku, Rakúsku, Maďarsku, Malawi a USA. Získal národné aj medzinárodné ocenenia vrátane Pápežskej medaily a vatikánskej ceny (1973) a prvého miesta v súťaži kresby národných egyptských univerzít, Ohio (1997).

zdroj: SITA

- - Inzercia - -