Dnes je piatok, 29.máj 2020, meniny má: Vilma
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Cyklus výstav Novodobá Petržalka predĺžili do konca augusta

august 11, 2018 - 15:20
Výstavu o histórii Petržalky v miestnej knižnici predĺžili do konca augusta, pôvodne ju však plánovali ukončiť koncom júna. Cyklus výstav a sprievodných podujatí s názvom Novodobá Petržalka ľuďom ukáže posun bližšie k súčasnosti, mapovanie tém, ktorými Petržalčania žili a boli súčasťou ich života. Výstava v pobočke petržalskej miestnej knižnici na Turnianskej ulici nadväzuje na predchádzajúci päťročný projekt Taká bola Petržalka.

Celý cyklus rozdelili do viacerých celkov. Prvá časť s názvom Petržalka 1999-2000 sa venuje životu v Petržalke v prvých desiatich rokoch po revolúcii. „Rovnako ako v predchádzajúcich rokoch, informácie sprostredkúvame návštevníkov vo forme tematických informačných panelov. Výstavu zároveň dopĺňajú spomienkové predmety z petržalských domácností,“ spomenula riaditeľka Miestnej knižnice Bratislava-Petržalka Katarína Bergerová.

Prvá séria prináša návštevníkom prierez desaťročným vývojom Petržalky, ktorá sa stala jednou zo sedemnástich mestských častí, do ktorých rozdelili hlavné mesto SR Bratislavu. „V uvedených rokoch prechádzala Petržalka mnohými premenami. Niektoré spoločenské súvislosti sa menili k lepšiemu, iné stagnovali alebo sa menili k horšiemu. Zvyšovala sa kriminalita, chýbali pracovné príležitosti, zahusťovala sa doprava,“ vymenovala Bergerová. „Na druhej strane pribúdali nové objekty pre občianske služby, obchody, banky, zdravotnícke zariadenia, narastal počet veriacich, ktorí mohli slobodne šíriť svoju náboženskú vieru a rozvíjal sa kultúrny a športový život,“ doplnila. V roku 1991 čiastočne sprístupnili Most Lafranconi, v lete 1997 otvorili Nemocnicu sv. Cyrila a Metoda. Miestom oddychu bol naďalej Sad Janka Kráľa a dunajské nábrežie. Bratislavská mládež rada navštevovala bufet Propeler, v ktorom organizovali majitelia koncerty a diskotéky. „V tomto období ešte žila myšlienka na výstavbu metra alebo rýchlodráhy a aj po zastavení stavebných prác v roku 1990 naďalej pripravovali projektovú dokumentáciu,“ vymenovala Katarína Bergerová témy, ktoré výstava pripomína. Viac informácií nájdu záujemcovia na adrese http://www.kniznicapetrzalka.sk/podujatie/novodoba-petrzalka-1999-2000/

Projekt Taká bola Petržalka vznikol v roku 2012 a bol určený širokej verejnosti. Tvorili ho dlhodobý cyklus výstav so sprievodnými podujatiami pre deti, mládež a dospelých. Prvou z cyklu interaktívnych výstav pod spoločným názvom Taká bola Petržalka bola výstava Petržalka do roku 1918. Výstavu otvorili a sprístupnili verejnosti v januári 2013 v priestoroch petržalskej pobočky knižnice na Prokofievovej ulici. Zachytávala počiatky vzniku a osídlenia obce, prvé zmienky o nej, o vývoji priemyslu až do roku 1918, do konca prvej svetovej vojny. Druhá výstava približovala históriu Petržalky v období rokov 1919 – 1946. Tretie pokračovanie cyklu výstav mapovalo históriu Petržalky, ktorá sa po roku 1946 stala mestskou časťou Bratislavy. Výstava v sebe zahŕňala všetky industriálne stavby, stavby občianskej vybavenosti a iné objekty, ktoré vznikli v týchto rokoch. Predstavia aj osobnosti tej doby, ktoré žili v Petržalke, športový aj kultúrny život Petržalčanov.

Výstavy organizujú Miestna knižnica Petržalka, Katedra etnológie a muzeológie Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave a Mestská časť Bratislava-Petržalka.

zdroj: SITA

- - Inzercia - -