Dnes je utorok, 14.júl 2020, meniny má: Kamil
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Magistrát pripravuje novú súťaž na osvetlenie

august 14, 2018 - 17:35
Hlavné mesto SR Bratislava pripravuje novú súťaž na dodávateľa verejného osvetlenia v meste. „Súťaž je v štádiu prípravy na jej vyhlásenie. Hlavné mesto má služby verejného osvetlenia v Bratislave na nevyhnutné obdobie zmluvne pokryté,“ uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa Bratislavy Zuzana Onufer. Mesto zrušilo súťaž 14. marca pre zverejnenie mien záujemcov. Tie uviedol vo svojej tlačovej správe pre novinárov Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO).

Úrad pre verejné obstarávanie v zime spomenul mená uchádzačov v tlačovej správe v súvislosti s tým, že úradu podľa jeho hovorkyne Janky Zvončekovej prišli k zákazke na zabezpečenia osvetlenia v Bratislave námietky od niekoľkých spoločností. Boli to spoločnosti Siemens, AVE SK odpadové hospodárstvo s.r.o., a spoločnosť O.S.V.O. comp, a.s. "Zrušenie verejnej súťaže na osvetlenie preverujeme, najmä či dôvody jej zrušenia sú v súlade so zákonom o verejnom obstarávaní," spomenulo ÚVO vo svojom marcovom stanovisku. "Na základe našich interných aj externých právnych analýz je to závažné porušenie princípov verejného obstarávania,“ reagovala hovorkyňa Bratislavy Zuzana Onufer na zverejnenie mien uchádzačov. Úrad pre verejné obstarávanie sa k otázkam o zrušení súťaže na dodávateľa verejného osvetlenia v hlavnom meste SR Bratislave vyjadrí po právoplatnom ukončení skúmania. Agentúra SITA požiadala ÚVO o súčasné stanovisko k osvetleniu v Bratislave začiatkom augusta, na otázku však zatiaľ neodpovedali.

Zrušenie súťaže na dodávateľa verejného osvetlenia v hlavnom meste SR Bratislave privítali ešte koncom marca niektorí bratislavskí mestskí poslanci. Tí o zrušenie sútaže primátora žiadali už viackrát, podľa nich bola súťaž netransparentná. „Rozhodnutie zrušiť súťaž ma potešilo. Bol som jeden z kritikov jej prípravy. Súťažiť bez jasného konceptu 20-ročnú zmluvu, bez prípravy podmienok, čo mesto chce dostať od dodávateľa, je neprofesionálne,“ uviedol pre agentúru SITA mestský poslanec Branislav Kaliský. Iný pohľad na zrušenie súťaže má poslanec Martin Borguľa. „Výsledok je, že Bratislavčania dostanú kvalitnejšiu službu vo forme smart neskôr. Osvetlenie, ktoré by malo v modernej metropole byť, už dávno nie je iba o svetle a stĺpoch, ale je o pripojení k internetu, je o poskytovaní informácií o voľných parkovacích miestach, je o kamerovom systéme, o ekológii a energetickej efektívnosti,“ vymenoval. „Veľmi ma mrzí, že sa táto úžasná vec odkladá,“ uzavrel koncom marca Borguľa.

Verejné obstarávanie na zabezpečenie verejného osvetlenia v hlavnom meste SR Bratislave vyhlásili koncom mája minulého roka. Súčasťou je okrem zabezpečovania svietenia aj rekonštrukcia a modernizácia prostriedkov verejného osvetlenia. Suma zákazky na nové osvetlenie je 143 697 471 eur bez DPH a bratislavský magistrát chce s víťaznou firmou uzavrieť zmluvu na 20 rokov. Od začiatku tohto roka dočasne prevádzkuje osvetlenie v meste spoločnosť Siemens.

zdroj: SITA

- - Inzercia - -