Dnes je pondelok, 22.júl 2019, meniny má: Magdaléna
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Bude v Bratislave nová národná pamiatka?

august 28, 2018 - 20:43
Magistrát Bratislavy chce, aby bola budova na bratislavskom Suchom mýte, kde kedysi sídlila známa kaviareň Astória a neskôr aj divadlo Astorka, vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku. Ako informoval primátor Ivo Nesrovnal, mesto dalo žiadosť na krajský Pamiatkový úrad v júli, proces bol však z dôvodu „prieťahov a právnych kľučiek“ zo strany vlastníka budovy nateraz pozastavený. Magistrát však urobí podľa Nesrovnala všetko preto, aby bola Astória vyhlásená za národnú pamiatku čo najskôr.

V tejto veci plánuje rokovať s ministerkou kultúry aj s ministrom spravodlivosti. Nesrovnal je presvedčený, že budovu zachráni len jej vyhlásenie za národnú pamiatku. „To znamená, že jej režim by bol prísne regulovaný a kontrolovaný štátom, nesmela by sa zbúrať a nesmela by slúžiť komerčným účelom. Do tejto budovy sa musí vrátiť kultúra,“ zdôraznil.

Astória je podľa primátora legendárnou bratislavskou budovou. Sídlila tu kaviareň Astória, v ktorej sa stretávala kultúrna elita Bratislavy za prvej Československej republiky. Z tejto budovy sa robil prvý rozhlasový prenos na Slovensku. Neskôr tu sídlilo divadlo Astorka. V roku 2004 ju predalo hlavné mesto súkromnému investorovi, ktorý prevzal na seba povinnosť obnoviť ju a vrátiť do jej priestorov divadlo Astorka. „Investor opäť svoje povinnosti nesplnil a budova chátra,“ vyhlásil primátor. Budova je momentálne vlastníctvom schránkovej firmy z Cypru, čo spôsobuje obavy. „Zo strany vlastníka dochádza k zdržiavaniu a k rôznym právnym kľučkám v snahe zamedziť vyhláseniu budovy za národnú pamiatku,“ vyhlásil Nesrovnal. Verejnosť a kultúrnu obec vyzval, aby tieto snahy magistrátu podporili.

zdroj: SITA

- - Inzercia - -