Dnes je pondelok, 22.júl 2019, meniny má: Magdaléna
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Biela noc už čoskoro!

september 10, 2018 - 18:38
Svetelný dážď, interaktívne Ufo, telá vsunuté do architektúry a aj vodnú trasu bez áut avizujú organizátori Bielej noci v hlavnom meste. V poradí 4. ročník prinesie do Bratislavy 29. septembra tridsiatku diel, európske premiéry, dve festivalové trasy a doposiaľ najdlhšiu pešiu zónu popri Dunaji. Niektoré z diel nezasvietia iba jeden večer, ale návštevníci a obyvatelia si ich budú môcť pozrieť od piatka do nedele.

Ako agentúru SITA informovala za organizátorov Mária Homolová, aktuálny ročník prinesie diela domácich autorov aj práce tvorcov z Japonska, Francúzska, Anglicka, Poľska, Nemecka či Rakúska. Zameriava sa na tému abstrakcie a priestorové diela. Okrem Bratislavy sa festival 6. októbra po deviatykrát uskutoční aj Košiciach.

images.png

Foto: 
Facebook

Riaditeľka festivalu Zuzana Pacáková dáva do pozornosti tvorbu medzinárodného zoskupenia Squidsoup, ktoré pomocou 5 000 špeciálne ovládaných guliek vytvorí svetelný dážď v historickom nádvorí Starej radnice. „Kombinácia pestrofarebných svetielok a pôsobivej autorskej hudby vás prenesie do iného sveta trojdimenzionálnej sci-fi reality,” cituje tlačová správa Pacákovú. S úplne iným pohľadom na abstrakciu sa pohrá audiovizuálna inštalácia Oliviera Ratsiho, ktorý pre festival a priestor Skladu č.7 v dunajskom prístave vytvoril dva objekty, ktoré návštevníkov vtiahnu do hypnotickej projekcie.

River Park ožije vďaka interaktívej stene Water Light Graffiti od francúzskeho umelca Antonina Fourneau. Návštevníci si na nej budú môcť vyskúšať umelcom vyvinutú technológiu maľovania vodou, ktorá spúšťa svetelné body. Toto dielo už videli státisíce divákov po celom svete. Rakúsky choreograf Willi Dorner zas premiérovo predstaví svoju fyzickú prechádzku architektúrou, špeciálne vytvorenú pre štvrť Eurovea City. Pohybujúci sa sprievod, vytvorený zo skupiny tanečníkov, akrobatov, breakdancerov či horolezcov umožní divákom vnímať rovnaký priestor v novom svetle, úplne inak. Medzi ťaháky Bielej noci bude patriť interaktívny objekt japonského umelca Yasuhiro Chida. Zaujať by mala aj možnosť kresliť po stenách bratislavskej Kunsthalle pomocou héliom naplnenej lopty z dielne Kariny Smigla-Bobinsky. Rakúske zoskupenie architektov Numen/For Use v Zuckermandeli vytvorí plávajúcu krajinu.

zdroj: SITA

- - Inzercia - -