Dnes je sobota, 22.február 2020, meniny má: Etela
Čas čítania
4 minutes
Zatiaľ prečítané

Nováčikovia na módnej scéne: Zistili sme, ako sa cítia pred ich veľkou premiérou na BMD!

september 20, 2018 - 13:27
Už v stredu, 26.septembra 2018, počas finále projektu Nové tváre módnej scény spoznáme meno najtalentovanejšieho mladého návrhára pre tento rok! Sedmička finalistov stojí pred obrovskou výzvou - popasovať sa s prvou veľkou módnou prehliadkou a zaujať kolekciou na tému "Folklór v móde" odbornú porotu. Zisťovali sme, ako sa popasovali so svojimi modelmi aj to, aké pocity majú pred blížiacim sa dňom "D".

Túto jar sme sa dozvedeli mená siedmich mladých dizajnérov, ktorí majú šancu zabojovať o titul Nová tvár módnej scény, získať lukratívne ceny a najmä to najcennejšie - šancu preraziť vo svete módy. Organizátori si v rámci osláv 70-ročnice týždenníka Slovenka a Európskeho roku ctenia si tradícií pripravili pre súťažiacich tému, ktorou im vzdáme hold - FOLKLÓR V MÓDE. O danú tému bol prejavený mimoriadny záujem a tak odborná porota mala už v začiatkoch čo robiť! Spomedzi množstva návrhov vybrala tie najlepšie a výsledok toho uvidíme už o necelý týždeň.

Viktória Chovanová

Ako dlho ste sa pripravovali na Bratislavské módne dni?

S čistým svedomím môžem povedať že od vyhlásenia témy v apríli. Mala som svoj časový harmonogram, ktorý som poctivo plnila, ale samozrejme posledné úpravy dolaďujem ešte aj teraz.

Máte strach či trému?

Nazvala by som to skôr rešpektom. Predsa len sa človek nestane návrhárom jednými Bratislavskými módnymi dňami.

benova.jpg

Foto: 
Ivan Medveď

Eva Beňová

Kolekciu už máte hotovú?

Na kolekcii pre Bratislavské módne dni už finišujem dokončujem posledný model, takže tento piatok už bude všetko pripravené ako má byť. :-)

Stotožňujú sa výsledné modely z kolekcie s tým, čo ste pripravili v začiatkoch vo Vašom portfóliu alebo pri ich tvorbe došlo k zmenám?

Výsledné modely sa stotožňujú s nákresmi v portfóliu.

Tešíte sa na finálový večer?

Na finálový večer sa veľmi teším a myslím si že trému určite budem mať toho 26.9. kedže to bude moja prvá prehliadka v živote.

Michelle Sumichrast

Ako ste na tom s kolekciou na Bratislavské módne dni?

Kolekcia je vo fáze dolaďovania, musím ešte podošívať košele, kabelky a logo značky.

Aké máte pred prehliadkou pocity?

Necítim trému ani stres, skôr zodpovednosť za kvalitu a detail. Túto tému riešim prvý krát za svoju tvorbu a to študujem odevný dizajn spolu so strednou odevnou a vysokou školou už 7 rokov, čo je celkom nezvyk lebo téma folklóru je už klišé povinnosť každého návrhára. 

Bolo náročné popasovať sa s danou témou?

Snažím sa tému spracovať veľmi nadčasovo jednoducho a vzároveň súčasne, chcem do tejto témy priniesť svoj kritický pohľad na našu rozmanitú aj negatívnu históriu Slovenska a nájsť našu DNA v odevníctve a kultúre.

sumichrast.jpg

Foto: 
Ivan Medveď

Božena Petrášová

Ako ste na tom s kolekciou? Už finišujete?

Prípravy samozrejme vrcholia, no ešte naplno pracujem. Kolekcia ešte nie je celkom hotová, musím doladiť ešte nejaké drobnosti. Ku každému modelu si sama pripravujem aj doplnky,aspoň maličký detail. Dúfam, že nebudem ešte cestou na finále prišívať korálky na nejaké šaty v aute. :-)

A čo téma? Bola výzva tvoriť modely s folklórnymi prvkami?

Určite áno. Téma je momentálne vysoko aktuálna a som zvedavá ako sa s ňou popasovali moji kolegovia.

Máte trému?

Pred prehliadkou mám všetko, aj obrovskú trému, aj samozrejme rešpekt a aj sa neskutočne teším. Ďakujem za takúto úžasnú príležitosť!

petrasova.jpg

Foto: 
Ivan Medveď

Monika Pšenicová

Ako dlho sa pripravujete na BMD?

Na BMD sa intenzívne pripravujem od začiatku augusta. Absolvovala som viacero konzultácii s farbiarom Matejom Rabadom, ktorý mi vyrábal autorskú modrotlač, inšpirovanú tradičným vzorom z okolia Martina. Po takmer mesačnej práci na strihoch a ich následnom farbení som sa venovala už len samotnému šitiu a dolaďovaniu detailov. 

Sadla vám téma? Ste s ňou spokojná

Téma folklór mi  určite sadla a je mi veľmi blízka. V minulosti som vytvorila niekoľko kolekcií inšpirovaných ľudovou tematikou. Avšak táto kolekcia bola pre mňa doposiaľ najväčšou výzvou. 

Máte trému alebo strach?

Strach ani nie, skôr rešpekt z môjho veľkého dňa na BMD. 

Lenka Slačková

Odkedy a ako ste sa pripravoval na Bratislavské módne dni?

Odkedy porota vyhlásila tému, rozmýšľala som nad ňou. Našou úlohou bolo vytvoriť návrhy
jednotlivých modelov, čiže už vtedy som musela rozmýšľať nad tým, ako by som to
spracovala, keby som postúpila. A keď mi prišiel mail, že som jedna z finalistov, tak obrovskú
radosť vystriedal pocit zodpovednosti a hneď som začala hľadať látky a ďalšie veci
potrebné pre moju kolekciu.

Máte strach alebo trému?

Nenazvala by som to strachom, skôr je to ten spomínaný pocit zodpovednosti, ktorý v sebe mám. Keď som sa na to dala, tak to chcem urobiť čo najlepšie. Nemám ani trému, skôr mám rešpekt a celé to beriem s pokorou. Je to moja prvá veľká módna prehliadka a chcem, aby to dopadlo podľa predstáv.

Martina Vrábelová

Na čo sa môžeme vo vašej kolekcii tešiť?

Vo svojej najnovšej kolekcii SLOWenka som sa pohrala so slovenským ľudovým ornamentom, kde som vytvorila vlastnú textilnú potlač. Kolekcia bude bielo-modrá, ženská z príjemnej bavlny a bambusu. 

Tešíte sa na finále?

Na Bratislavské módne dni sa veľmi teším a dúfam, že sa kolekcia bude páčiť.

vrabelova.jpg

Foto: 
Ivan Medveď

- - Inzercia - -