Dnes je pondelok, 25.marec 2019, meniny má: Marián
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

TOP manažér starostom Starého Mesta?

október 26, 2018 - 10:44
„Pišta je geniálny manažér, elegán, bonviván, finančník, staviteľ, všestranný muzikant, fanatický fanúšik dobrého futbalu, cestovateľ, tvrdý obchodník...“ tieto slová napísal o producentovi zábavných programov textár a spisovateľ Boris Filan. Dodal, že „zachraňoval takmer každého, kto sa kedy vyskytol v televízii a rozhlase“. ŠTEFAN WIMMER, o ktorom je reč, sa najnovšie chystá zachrániť aj mestskú časť Staré Mesto v Bratislave.

Kandidujete na starostu za „svoju časť“ nášho hlavného mesta – Staré Mesto. Rozumiete jej lepšie než možno iní, keďže ste s ňou spätý od narodenia?

Som Staromešťan, narodil som sa v centre Bratislavy, vyrastal som tu a študoval. Poznám každú ulicu. Bratislava je mi veľmi blízka, ale trápi ma, že v Starom Meste nevidím zmeny, len kozmetické úpravy. Viem, že sa nedá všetko zrealizovať okamžite, ale chcel by som urobiť maximum pre to, aby boli nápravy viditeľné, aby bol život pre ľudí príjemný a aby bolo Staré Mesto výkladnou skriňou Slovenska.

Aké problémy chcete riešiť prioritne?

Toho je veľa, ale v prvom rade poriadok, čistotu, bezpečnosť a dopravu. Od poriadku sa odvíja všetko ostatné. Chcel by som napríklad jasne vyznačiť ulice, ktoré patria Starému Mestu, aby ľudia vedeli, na koho sa napríklad v problémoch obrátiť. Viete, v meste cesty prvej a druhej triedy patria magistrátu, a tretej a štvrtej triedy Starému Mestu. Je v tom chaos a každý by mal presne vedieť, kto je za čo zodpovedný.
Chcem očistiť centrum mesta od žobrákov a asociálov. A radšej do centra priviesť muzikantov, tých dobrých, umelcov, žonglérov, artistov, nech to žije kultúrou, nech sa ľudia – domáci či turisti – bavia.

A bezpečnosť?

Zabezpečiť ulice mestskou políciou, nielen tie, kde sa už niečo udialo, ale všetky. Chcel by som posilniť mestskú políciu. Ak ľudia budú vidieť jej príslušníkov, ktorí vedia normálne a slušne dohovoriť, zdržia sa výtržností. Problémov je mnoho, od dopravy, cez zabezpečenie parkovacích miest, po opravu schátraných domov a zrýchlenie stavebného konania... ale ak je zdravý sedliacky rozum, ide to.

Ako chcete zabezpečiť čistotu?

Napríklad aj výpomocou tých, ktorí dlhodobo poberajú podporu od štátu. Veď ak má niekto práva, musí mať aj povinnosti. Môžu ráno čistiť ulice po predchádzajúcom dni, zbierať haldy fliaš okolo smetných košov či pozametať ohorky... A chcem tvrdé sankcie voči sprejerom. Nie je predsa možné, aby ničili cudzí majetok...

Máte v pláne vytvoriť aj poradný zbor starostu.

Z každého okrsku by som chcel mať kontaktného človeka, ktorý by ma informoval o nejakých mimoriadnych situáciách s návrhom nápravy. Nemôžem mať predsa oči všade, ale toto považujem za efektívny krok k rýchlejšiemu riešeniu problémov.

Vyjadrilo sa za vás mnoho známych osobností z rôznych oblastí – umenia, kultúry, zdravotníctva, architektúry... Myslíte si, že je to preto, lebo s vami majú dlhoročné skúsenosti v spolupráci ako s producentom a manažérom?

Za podporu ďakujem napríklad Milanovi Lasicovi, Marcele Laiferovej, Oliverovi Andrásymu, Eni Vacvalovej či doktorovi Pavlovi Traubnerovi, alebo architektovi Karolovi Kállayovi, Mariánovi Slovákovi, Ivovi Gogálovi, Rasťovi Piškovi a ďalším. Podporila ma dokonca aj bývalá miss Denisa Mendrejová (úsmev). Veľmi si túto podporu vážim, mnohí z nich sú tiež Staromešťania a záleží im na starej Bratislave. Poznajú ma ako človeka, ktorý už veľa dokázal, ktorý má aj vzdelanie a chce urobiť všetko pre zlepšenie kvality života v Starom Meste.

- - Inzercia - -