Dnes je pondelok, 26.september 2022, meniny má: Edita
Čas čítania
4 minutes
Zatiaľ prečítané

Osobnosť Bratislavy roku 2018

november 12, 2018 - 11:23
Už viac ako jedno desaťročie vám predstavujeme na stránkach Metropoly osobnosti, ktoré sa svojou prácou pričinili o rozkvet nášho mesta. Dnes vám prinášame súhrn tohtoročných laureátov na toto prestížne ocenenie, ktorým môžete posielať svoje hlasy na adresu našej redakcie. Meno tohtoročnej osobnosti Bratislavy sa spoločne dozvieme počas slávnostného galavečera, ktorý sa bude konať 12. decembra v priestoroch Primaciálneho paláca v Bratislave.
Foto: 

Gabriela Belopotocká

manažérka

Narodila sa v Leviciach, no Bratislava jej prirástla k srdcu. Po skončení štúdia na Vysokej škole ekonomickej v Bratislave pracovala v podniku Drobný tovar, odkiaľ prešla do vydavateľstva Mladé letá a neskôr do Tatranu. Po Nežnej revolúcii sa stala jednou zo spolumajiteliek vydavateľstva Ikar, dnes pôsobí ako generálna manažérka vydavateľstva.

MUDr. Ronald Hlavatý

Lekár

Je rodeným Bratislavčanom. Jeho predkovia tu žili po celé generácie už od polovice 19. storočia. Na otázku, ako by charakterizoval svoj vzťah k mestu, odpovie stručne: „Bratislava mi je všetkým, znamená pre mňa rodinu, vlasť, nevymenil by som ju za nič na svete.“

Juraj Šebo

spisovateľ

Juraj Šebo sa stal spisovateľom až na dôchodku. Napriek tomu na svojom konte má už vyše 15 publikácií, v ktorých zmapoval rôzne dekády života v našom hlavnom meste, ale je aj autorom kníh o dnes už neexistujúcom bratislavskom Korze, PKO či štadióne Tehelné pole. Narodil sa v Trnávke (Dornkapel). Ranné detstvo prežil v meste - v Manderláku. A z týchto legendárnych miest dodnes čerpá svoju inšpiráciu.

Gabriel Minárik

Odborník v oblasti biotechnológií

Štúdium na Katedre molekulárnej biológie ho očarilo natoľko, že je dnes uznávaným odborníkom v oblasti biotechnológií. V súčasnosti sa však zameriava na neinvazívnu prenatálnu a nádorovú diagnostiku a podieľa sa na výskume TRISOMY, testu určeného pre budúce mamičky.

Tomáš Szemes

DNA špecialista, pedagóg, jeden zo zakladateľov spoločnosti GENETON

DNA špecialista, pedagóg a jeden zo zakladateľov spoločnosti GENETON. Už počas štúdia biológie mu bolo jasné, že toto je tá správna cesta. Dodnes vedie Laboratórium genomiky a bioinformatiky, kde sa špecializuje na anylýzu a interpretáciu sekvencií DNA a v spolupráci s tímom kolegov vyvinul TRISOMY test.

Peter Hyross

Riaditeľ Múzea mesta Bratislavy

V Bratislave sa narodil, vyrástol a prežil väčšinu svojho doterajšieho života. Svojmu rodnému mestu zasvätil aj svoju pracovnú kariéru. Intenzívne vníma výrazné zmeny, ktorými mesto prechádza a má pocit, že za uplynulé desaťročia sme dostatočne nevyužili možnosť definovať tak podobu mesta, ako aj život v ňom.

Tomáš Eibner

Režisér

Začínal ako kameraman v lokálnej televízii, dnes si sadá na režisérsku stoličku primetimových šou. V jeho diáry sa momentálne nachádzajú najväčšie projekty konkurenčných televízií. K jeho srdcovkám patrí historická budova SND, o ktorej hovorí: „ Nikto by nemal brať ako samozrejmosť pracovať v jej útrobách, vždy bolo pre mňa veľkou cťou spolupracovať tam na podujatí Slovenka roka.“

Ingrid Fašiangová

Riaditeľka divadla Nová scéna

Stojí v čele jednej z našich najpoprednejších kultúrnych inštitúcií – Novej scény. Rodená Bratislavčanka pochádza z umeleckej rodiny a svet hudby a tanca je jej veľmi blízky. Aj vďaka nej sú dnes predstavenia Novej scény pojmom medzi divákmi z celého Slovenska.

Alena Heribanová

Riaditeľka Slovenského inštitútu vo Viedni

 Alena Heribanová, je slovenská moderátorka a autorka.. Je držiteľkou prestížneho televízneho ocenenia – Žena obrazovky, ocenenia Slovenka roka v oblasti komunikácie a médií, a niekoľkokrát bola nominovaná na cenu Osobnosť televíznej obrazovky – OTO. Je zakladateľkou umeleckej agentúry Herial, s.r.o a bola predsedníčkou Občianskeho združenia Herial Ladies Club. Je spoluautorkou knihy Vždy s úsmevom, autorkou knihy Babinec s Alenou Heribanovou  a editorkou publikácie TOP 37 žien Slovenska.

Peter Dvorský

Operný spevák

Azda nikto z nás nikdy nezabudne na November roku 1989, kedy na námestí SNP Peter Dvorský spieval pre davmi  demonštrantov pieseň  Najkrajší kút v šírom svete.... Tá vlna emócií, láska k vlasti, ktorú pod vplyvom jeho hlasu pocítili tisíce zostala stále v nás. Svojím umením povedal viac, než mnohí iní svojimi prejavmi

Na začiatku 80-tych rokov bol oficiálne zaraďovaný do štvorice najlepších tenoristov sveta (vedľa P. Dominga, L. Pavarottiho a J Carrerasa) a jeho partnermi boli najlepší svetoví speváci. Náš slávny tenorista Peter Dvorský pred premiérou Krútňavy opery Eugena Suchoňa v postave Ondreja povedal: "Keď má operný spevák napríklad talianske meno a dobre spieva, má väčšie šance presadiť sa. My o tom musíme presvedčiť omnoho brilantnejšie. Ak človek dokáže, že je naozaj dobrý, presadí sa medzi špičkou. Ľudia si to vážia. Ono nie je umenie nájsť vo veľkom Rusku či v USA zopár dobrých spevákov. Často sa ma pýtajú, či som hrdý, že som Slovák. Každý musí byť do určitej miery hrdý na svoj národ, na svoju materinskú pôdu. Hrdosť spočíva aj vo výsledku práce, v tom, čo z danej krajiny vychádza, aký signál dáva svetu. V umení je Slovensko veľmocou, je liahňou dobrých spevákov. " Peter Dvorský zosobňuje v kontexte slovenskej interpretačnej školy vrchol svetovej úrovne. Jeho pôsobenie na domácej pôde povyšuje operu na Slovensku na európsku úroveň. Zahraničné účinkovanie zasa zviditeľňuje Slovensko tým najpozitívnejším spôsobom a zaraďuje ho do prvého európskeho radu v takej medzinárodnej prestížnej oblasti, akou je opera. Ako jeden z vedúcich svetových tenoristov propaguje slovenskú interpretačnú školu. Popri tejto záslužnej činnosti ostáva spojený so svojou materskou scénou ako stály hosť.


Pavol Hammel

Spevák, skladateľ, gitarista a hudobný producent

Jeho poetické piesne pohládzajú duše celých generácií. Je v nich láska, nostalgia, ukrývajú naše sny a túžby. Rodený Bratislavčan sa nikdy netajil láskou k tomuto mestu, ktoré je pre neho nevyčerpateľnou inšpiráciou.

Pavol Hammel pochádza z hudobníckej rodiny. V útlom veku ho k hudbe priviedol otec, huslista v Slovenskom národnom divadle. V mladosti študoval hru na husle. Ako člen orchestra Železničiarskeho umeleckého súboru hrával pod vedením dirigenta na vystúpeniach ľudové, klasické a moderné tanečné piesne.

V roku 1963 založil legendárnu skupinu Prúdy, kde spolu s Mariánom Vargom a textármi kapely Kamilom Peterajom a Borisom Filanom vznikali piesne, ktoré sa dostali do zlatého fondu slovenského umenia.

Pavol Hammel je výraznou osobnosťou, nielen nášho hlavného mesta, ale aj celého Slovenska, ktorá významným spôsobom obohatila našu kultúru.
Popri hudbe sa venuje aj výtvarnému umeniu – maľbe a sochárstvu, na poli ktorých dosiahol niekoľko pozoruhodných úspechov. Žije v Bratislave-Devíne.

- - Inzercia - -