Dnes je streda, 24.júl 2019, meniny má: Vladimír
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Zmena letného času na zimný ovplyvní aj premávku mestskej hromadnej dopravy

október 26, 2018 - 15:00
Víkendová zmena letného času na zimný ovplyvní aj premávku mestskej hromadnej dopravy (MHD) v hlavnom meste SR Bratislave.

Nadchádzajúci víkend v noci zo soboty 27. na nedeľu 28. októbra prechádzame z letného času na zimný, teda stredoeurópsky čas. Ručičky si o 03:00 vrátime späť na 02:00 a pospíme si tak o hodinu dlhšie. V noci zo soboty na nedeľu budú všetky odchody bratislavskej MHD podľa cestovných poriadkov letného aj zimného času. „Odchody o 02:30 z Hlavnej stanice tak budú dvakrát,“ informuje Dopravný podnik Bratislava na svojej oficiálnej webovej stránke. Hlavným cieľom zavedenia letného času bolo šetrenie energie a lepšie využívanie prirodzeného denného svetla. Nevýhodou je porušenie biorytmu, ktoré mnohým ľuďom spôsobuje problémy.

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVaR) SR predložilo do medzirezortného pripomienkového konania návrh, podľa ktorého by sa po zrušení striedania času mal na Slovensku uplatňovať zimný čas. Podľa ministerstva práce je „iba predbežnou pozíciou SR v celom procese“, ktorý je „v tejto chvíli iba na začiatku a konečné rozhodnutie bude výsledkom vyhodnotenia medzirezortného pripomienkového konania, diskusie so sociálnymi partnermi a v konečnom dôsledku samozrejme najmä koordinácie na európskej úrovni“.

Zmenu času z letného na zimný a naopak uplatňujú všetky európske krajiny okrem Ruska, Bieloruska, Islandu a časti Grónska a niektorých ostrovov. Na území Slovenska letný čas po prvý raz zaviedli od roku 1916 do roku 1918 a neskôr v rokoch 1940 až 1949. Po tridsaťročnej prestávke ho v roku 1979 zaviedli opäť. Do polovice 90. rokov trval letný čas pol roka, no od roku 1999 sa Slovensko pripojilo k Európskej únii a letný čas trvá sedem mesiacov, od konca marca do konca októbra.

- - Inzercia - -