Dnes je pondelok, 20.máj 2019, meniny má: Bernard
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

V Umelke si môžete pozrieť Bienále voľného výtvarného umenia

november 21, 2018 - 15:05
Pestrú prehliadku súčasnou výtvarnou tvorbou Slovenska prináša 7. ročník Bienále voľného výtvarného umenia. Po premiére vo výstavných priestoroch Trenčianskeho hradu prichádza oddnes výstava do bratislavskej Galérie Umelka v sídle Slovenskej výtvarnej únie (SVÚ) na Dostojevského rade 2.

Ako informovali z SVÚ, výstava je výberová, odborná porota v zložení Dagmar Kudoláni Srnenská, Roman Popelár, Barbara Brathová a Ela Porubänová vybrala spomedzi 100 prihlásených autorov 38, pričom podmienkou bolo prihlásiť diela, ktoré nie sú staršie ako dva roky.

Aj v tomto ročníku sa mohli na súťažnú prehliadku výtvarného umenia prihlásiť tí umelci, ktorí nie sú členmi SVÚ. Tvoria pomerne početnú skupinu. Dominantní sú však členovia Spoločnosti voľných výtvarných umelcov, ktorá je najpočetnejším zoskupením výtvarníkov v rámci Slovenskej výtvarnej únie. Bienále voľného výtvarného umenia 2018 sa podobne ako v predchádzajúcich ročníkoch nesústreďuje len na jednu disciplínu, ale prináša na jednom mieste maľby, sochy, grafiky a kresby. Novinkou je dokumentárny film. Na bienále zároveň možno spoznať tvorbu umelcov rôznych generácií s rôznymi estetickými, filozofickými či spoločenskými názormi.

Na vernisáži v kasárni Trenčianskeho hradu, ktorá sa konala 19. októbra vyhlásili držiteľov Ceny Slovenskej výtvarnej únie, ktorými sa stali Stanislav Bubán, Anikó Kovács Csonga a Dušan Pacúch. Popri ocenených možno na výstave vidieť aj tvorbu od Ladislava Bergera, Nadeždy Koyšovej, Igora Piačku, Ivety Tomanovej a mnohých ďalších.

Na výstavu v Galérii Umelka v Bratislave pozývajú jej kurátori Dagmar Kudoláni Srnenská a Roman Popelár a SVÚ do 2. decembra. Pre návštevníkov je galéria otvorená denne, okrem pondelka, od 12:00 do 18:00 a vstup je voľný.

- - Inzercia - -