Dnes je pondelok, 17.jún 2019, meniny má: Adolf
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Právnu poradňu v Petržalke od 4. decembra zatvoria

november 23, 2018 - 10:44
V predvianočnom a vianočnom období bezplatnú právnu poradňu v bratislavskej mestskej časti Petržalka zatvoria. Ako ďalej informuje samospráva na svojej oficiálnej webovej stránke, poradňa bude zatvorená od 4. decembra do 8. januára 2019.

Bezplatná právna poradňa v budove Technopolu na Kutlíkovej ulici v Petržalke funguje od konca roka 2012. „Každý, kto chce radu, musí byť úprimný. Čím viac človek zamlčí, o to horšiu radu dostane,“ povedala Jarmila Doleželová, ktorá svojimi právnymi radami Petržalčanom pomáha. Podľa nej sú niektoré problémy v štádiu, keď sa dajú riešiť ešte k spokojnosti sťažovateľov, iné sú výsledkom dlhotrvajúcich sporov, naivných predstáv a nezodpovedných rozhodnutí, pre ktoré sa ľudia ľahkovážne rozhodli. Ľudom nepomáha len s právnymi radami, pomáha im aj napísať odvolanie či žiadosť. Za riešenie rôznych problémov získala Jarmila Doleželová od petržalského starostu Vladimíra Bajana aj ocenenie Osobnosť Petržalky.

Využívať bezplatné právne rady môžu aj obyvatelia mestskej časti Bratislava-Karlova Ves. Každú druhú stredu v mesiaci v čase od 14:00 do 17:00 sú na miestnom úrade k dispozícii právnici, aby poradili Karlovešťanom pri riešení problémov. „Obracajú sa na nás najmä v oblasti rodinného a dedičského práva, v majetkovo-právnych problémoch, ale aj vo veciach pracovno-právnych a susedských vzťahov,“ poznamenal Branislav Záhradník, ktorý je koordinátorom poradne. Poradňa nenahrádza služby advokátov ani notárov. Nevypracováva podania, ani nezastupuje občanov v konaní pred súdmi. Objednať sa záujemcovia môžu e-mailom na adrese poradna@karlovaves.sk. V čase od 15:30 do 17:00 je poradňa otvorená bez potreby vopred sa objednávať. Informácie zverejňuje samospráva na svojej oficiálnej webovej stránke.

Právna poradňa je aj v bratislavskom Novom Meste, k dispozícii občanom je dvakrát v týždni. „Kancelária neposkytuje poradenstvo v trestných veciach a nezastupuje klientov v konaniach na súdoch,“ informoval hovorca bratislavského Nového Mesta Marek Tettinger. Ako dodal, najčastejšie sa chodia občania poradiť pri problémoch, ktoré sa týkajú občianskeho práva (najmä vysporiadania majetku či dedičského konania), zákona o rodine (napríklad v otázke výživného) či Zákonníka práce. Podľa Františka Chamulu z právneho oddelenia Miestneho úradu Bratislava – Nové Mesto klienti požadujú najmä praktické vysvetlenie ich problému, zorientovanie v právnej veci a naznačenie správneho postupu v konkrétnej veci.

- - Inzercia - -