Dnes je pondelok, 17.jún 2019, meniny má: Adolf
Čas čítania
menej ako
1 minúta
Zatiaľ prečítané

Nedeľné popoludnie v Redute

november 25, 2018 - 15:52
Priaznivci komornej klasickej hudby sú vítaní v nedeľu popoludní v bratislavskej Redute.

V Malej sále Slovenskej filharmónie sa o 16:00 začne úvodný koncert z cyklu venovaného Slovenskému komornému orchestru. Ako sólista na ňom vystúpi slovenský violončelista žijúci v Japonsku Ľudovít Kanta.

V Kantovej interpretácii zaznejú violončelové Variácie na slovenskú ľudovú pieseň od Bohuslava Martinů, ktoré skladateľ skomponoval v roku 1959 a dielo Kol Nidrei od Maxa Brucha. Dnes často uvádzané dielo v originálnej verzii pre violončelo a orchester vzniklo v roku 1881 inšpirované modlitbou Kol Nidrei (Všetky sľuby) z 8. storočia, ktorá sa používa pri bohoslužbách v synagóge večer pred sviatkom Dňa zmierenia (Jom Kippur).

Publikum si v úvode koncertu vypočuje Symfóniu pre sláčikový orchester Felixa Mendelssohna Bartholdyho. Na koncerte zaznie aj dielo dirigenta, skladateľa i hudobného redaktora a režiséra Tibora Freša (1918 - 1987). Skladba Na dedine, suita pre sláčikové kvarteto pochádza z jeho bratislavského študijného obdobia z roku 1938 a je inšpirovaná slovenskými ľudovými melódiami. Na záver nedeľného popoludnia zaznejú Rumunské ľudové tance, ktoré patria medzi najpopulárnejšie skladby maďarského skladateľa, klaviristu, etnológa a zberateľa piesní Bélu Bartóka. Tance napísal pôvodne pre klavír a do orchestrálnej podoby ich previedol v roku 1917.

- - Inzercia - -