Dnes je pondelok, 17.jún 2019, meniny má: Adolf
Čas čítania
4 minutes
Zatiaľ prečítané

Unikátna výstava na Bratislavskom hrade

december 12, 2018 - 14:19
SNM - Historické múzeum v spolupráci so Štátnym múzeom Peterhof prináša na Slovensko unikátnu výstavu. Od 19. 10. je na Bratislavskom hrade otvorená výstava Zlatý vek Peterhofu - od Petra I. po Katarínu II.

Zlatý vek Peterhofu – Od Petra I. po Katarínu II.

Výstava predstavuje život na cárskom dvore v Peterhofe, ktorý začal budovať Peter I. a pôsobili na ňom mnohí významní ruskí panovníci. Medzi nimi aj legendárna Katarína II., už za svojho života nazývaná Katarína Veľká.

 Na výstave sú originálne odevy panovníkov, porcelán z ďalekého orientu, obrazy a ďalšie osobné predmety vládcov. Unikátom medzi vystavenými predmetmi je trón Petra II., ktorý bol doteraz vystavený mimo Ruska iba v USA. Za pozornosť stojí taktiež soška obľubeného psa Kataríny II. - malého talianského chrtíka, ktorého si dala zvečniť po jeho smrti.

 Máloktorí panovníci sa zapísali do dejín Ruska tak ako Peter I. Veľký (1682 – 1725) a Katarína II. Veľká (1762 – 1796). Ruský imperátor Peter I. svojou politikou otvoril Rusko Európe. Jeho najväčším dielom bolo založenie nového hlavného mesta Peterhofu, ktoré sa stalo oknom do Európy, živým kotlom miešania ruskej a západoeurópskej kultúry. V okolí nového hlavného mesta vyrástli mnohé paláce a jedným z nich bol aj Peterhof. Na politiku Petra Veľkého nadviazala aj Katarína Veľká – symbolicky to potvrdzuje aj nápis na pomníku Petra I. v Peterhofe, ktorý svojmu predchodcovi venovala: Petrovi I. Katarína II.

 Peter I.

Peter Veľký bol vizionár, reformátor, námorník, staviteľ, vojenský taktik a jeho život bol plný dobrodružstva, milostných afér, ale predovšetkým nekonečného záujmu po vedomostiach. Celý život boli u neho na prvom mieste vzdelávanie, more, lode a výstavba nového domova Petrohradu. Prezývku „Veľký“ si zaslúžil za svoje reformy a zveľadenie Ruska vďaka jeho otvoreniu sa západu.

Presne pred 320 rokmi navštívil aj Bratislavu. Túto udalosť dnes pripomína pamätná tabuľa na budove Slovenského národného múzea. V Bratislave strávil tri dni. Trojjazyčný text na tabuli pripomína jeho pobyt a za stojacim cárom je symbol lodí, pre ktoré prišiel.  Peter I. počas svojho pobytu v Bratislave prijal pozvanie vtedajšieho kapitána Bratislavského hradu na jeho návštevu. Vystavenie jeho osobných vecí na rovnakom mieste je preto o to viac symbolické a fascinujúce. 

Peter I. veľa cestoval po Európe a v utajení sa zoznamoval s majstrami umenia a remesiel, od ktorých sa všetko snažil naučiť. Fascinovala ho stavba lodí a aby o nej zistil čo najviac, tajne pracoval ako robotník až do času, keď to zistili robotníci v prístave. Po odhalení jeho totožnosti sa presunul ďalej a vzdelával sa v Amsterdame, kde sa v tom čase stavali najväčšie lode. Okrem toho navštívil aj Londýn, kde ho zaujala štruktúra vládnych inštitúcií. Cestovanie po krajinách mu dalo vysokú školu vládnutia, ktorého sa reálne ujal v roku 1689 aj keď za Ruského cára bol korunovaný už v roku 1682. Vtedy mal však iba 10 rokov. V roku 1721 sa stal Ruským cisárom. Peter I. bol vnukom cára Michaela Romanova, patril teda k významnému rodu Romanovcov, ktorých príbeh aj dnes fascinuje historikov a verejnosť a stále sa objavujú konšpiračné teórie o ich konci. 

 Katarína II. Veľká

Problémy v manželstve, neznesiteľné vzťahy s tetou, neschopný manžel, nevery a ambície či manipulácie pre získanie moci, spájajú niekoľko generácií ruských panovníkov a vrcholia obdobím Kataríny Veľkej. Ak by žila dnes, patrili by jej titulky všetkých bulvárnych magazínov a aj dnešné zlatokopky by sa mali čo od nej učiť.

Učebnice dejepisu sú plné vedeckých tvrdení, mien vodcov či panovníkov a tiež udalostí s tým spojených, ale čo v učebniciach nenájdete, sú práve tie súvislosti a pozadie udalostí. Ako sa hovorí, za všetkým hľadaj ženu a v prípade výstavy Zlatý vek Peterhofu - od Petra I. po Katarínu II. to platí stopercentne.

Celý príbeh môžete teraz atraktívne spoznať a pochopiť v SNM – Historickom múzeu na Bratislavskom hrade, kde sa od 19. októbra 2018 až do konca marca 2019 bude odohrávať  takmer naživo aj s autentickými a historicky vzácnymi kulisami v podobe reálnych exponátov privezených priamo z Ruska. Peterhof je často označovaný za ruský Versailles a rovnako sa v ňom odohrali príbehy plné zákulisných hier, intríg a taktických manévrov zložitejších ako celé vojnové stratégie.

10 faktov zo života Kataríny Veľkej, ktoré aj dnešnú ženu inšpirujú

  1. Ruská cárovná Katarína Veľká nebola Ruska a nevolala sa Katarína. Narodila sa do rodiny nemeckých kniežat a pôvodne sa volala Sofia Frederika Augusta.
  2. V jej 15tich rokoch si ju imperátorka Alžbeta I. vybrala ako manželku pre jej neveľmi príťažlivého synovca Petra, ktorý bol dedičom trónu. Kataríne to neprekážalo, keďže bola extrémne ctižiadostivá a všetko podriadila túžbe získať korunu.
  3. Dosiahnutie jej cieľa nebolo ľahké a musela strpieť ponižovanie a podceňovanie zo strany manžela a jeho okolia.
  4. Čas čakania na príležitosť získať trón využila na vzdelávanie sa a stretávanie sa s vplyvnými veľmožmi, ktorých náklonnosť neskôr bravúrne využila.
  5. S jej slaboduchým manželom sa jej dlhých dvanásť rokov nedarilo otehotnieť až napokon priviedla na svet syna Pavla. Nebolo isté, že Pavol je skutočne syn Petra III., nikto to však nespochybnil, takže sa stala matkou následníka trónu.
  6. Keď na trón zasadol Peter III. s pobavením sledovala každý jeho neúspech a zlé rozhodnutie. Bola pripravená ho vo vhodnej chvíli nahradiť.
  7. Na čele gardy, oblečená vo vojenskej uniforme, tiahla do Peterhofu, aby zosadila svojho muža z trónu. Peter III. pod tlakom situácie abdikoval a čoskoro zomrel násilnou smrťou. Splnil sa jej sen a ako 30 ročná sa stala ruskou imperátorkou.
  8. Obdobie jej vlády bolo charakteristické dôrazom na reformy, vzdelávanie a otváranie sa Európe.  Okrem toho bola výborná taktička v oblasti vojenských konfliktov.
  9. V súkromí si užívala aféry s milencami. Za odmenu im udeľovala funkciu generálneho pobočníka so štedrým mesačným platom.
  10. Mala veľmi intenzívny vzťah s kniežaťom Grigorijom Alexandrovičom Potemkinom. Ten sa do histórie zapísal ako staviteľ potemkinovských dedín. Ako sa hovorí protiklady sa priťahujú a tento vzťah bol toho dôkazom. Bol založený na pragmatizme Kataríny Veľkej a naivnom snívaní Potemkina.

Viac sa o Petrovi I. a Kataríne II. môžete dozvedieť na Bratislavskom hrade, kde je do konca marca 2019 inštalovaná výnimočná výstava Zlatý vek Peterhofu – Od Petra I. po Katrínu II.

Lístky zakúpite v sieti predpredaj.sk

- - Inzercia - -