Dnes je štvrtok, 19.september 2019, meniny má: Konštantín
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Príbeh: Na Vianoce sama? Poradím vám, ako si ich užijete

december 24, 2018 - 18:00
S blížiacimi sa sviatkami rastie radosť všetkých ľudí, ktorých poznám. Pravdepodobne je to i prípad väčšiny z vás. Ja už roky trávim Vianoce inak a vychutnávam si ich tiež.

Rodinná pohoda, darčeky, kľud, náruč milovaného partnera, chutné jedlo, skvelé drinky. To je zrejme ideálny vianočný scenár, ktorý konkrétne ja zažívam iba z časti. Pohľad na zamilované páry, vyzdobenú domácnosť, záhrady či detskú radosť pri rozbaľovaní darčekov nepoznám. Vianoce zvyknem tráviť odlišne. Pár tipov pre osamelé duše vám v ďalších riadkoch prezradím.

Vyrazte na dovolenku

Presne to som urobila pred pár rokmi a bolo to to najlepšie, čo som mohla spraviť. Tesne po rozchode so snúbencom som si sadla k počítaču, otvorila si webovú stránku mojej obľúbenej cestovnej kancelárie a využila práve to, že som sama, bezdetná, bez partnera a žijúca nie v príliš ideálnych rodinných pomeroch. Stačilo málo: zvoliť si destináciu, ubytovanie, oželieť slovenské tradície a dostaviť sa na letisko. Vianoce v Karibiku, s miešaným nápojom v ruke, na pláži a oslava s neznámymi ľuďmi ma uchránili od zbytočnej nostalgie a možno i prípadnej vianočnej depresie. Nechce sa vám letieť tak ďaleko? Nemusíte. Svoje čaro majú aj podstatne bližšie európske lokality.

Pridajte sa k charite

Vianočné sviatky neznamenajú okamžité vymiznutie všetkých problémov sveta. Lepšie povedané ťažkostí, pri ktorých prekonávaní viete byť nápomocná. Ľudia bez domova, opustené zvieratká, deti v detských domovoch, rodiny žijúce na prahu znesiteľných podmienok. Možností a spôsobov, ako pomáhať, je veľa a organizácii, ktoré v tomto smere môžete osloviť, hŕba. Pokiaľ máte oči otvorené, výzvy na pomoc si aj vo vašom okolí určite všimnete.

Veľká párty s rovnako "opustenými"

I keď nepatrím medzi extrovertné povahy, občas viem predsa len prekvapiť. Aj samú seba. Presne to sa stalo minulý rok, keď som v návale eufórie z povýšenia v práci zorganizovala vianočnú párty pre ľudí, ktorí sa síce nepoznajú, no spája(la) ich jedna vec – nemali s kým zasadnúť k štedrovečernému stolu. Stačilo cez známeho nájsť voľnú chatu, na sociálnu sieť pridať veselú ponuku a spomedzi množstva záujemcov vybrať partiu ľudí zjavne podobnej nátury. Poviem vám, bola to zábava. Spoločne pripraviť chlebíčky, kapustnicu, zemiakový šalát, počúvať koledy a popri jedení sa oťukávať a hlbšie spoznávať.

Tento rok nie som organizátorom, ale hosťom jednej z obdobných „akcií“. Veď na Vianoce nemusí byť nikto sám … Ak vyslovene nechce.

Čitateľka Tina

- - Inzercia - -