Dnes je streda, 03.jún 2020, meniny má: Karolína
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Fotovýstava o ženách a ich zápase o domov

marec 11, 2019 - 10:25
Pre milióny žien po celom svete nie je vlastné bývanie samozrejmosť. Výstava Všetko sa začína doma: Ženy a ich boj o domov upozorňuje na porušovanie práv žien po celom svete. Hlavnou ambasádorkou výstavy je Celeste Buckingham.

Fotografická výstava Všetko sa začína doma ukazuje príbehy šiestich žien z rôznych kútov sveta: od Latinskej Ameriky, cez Áziu, Afriku až po Slovensko. Každý z nich odzrkadľuje jeden problém, ktorému ženy čelia vo vzťahu k bývaniu - predsudkom, tradíciám, vojnovým konfliktom, chudobe, ale aj klimatickým zmenám. 

Výstava prebieha na viacerých miestach aj na internete

V Bratislave je výstava prístupná pred budovou Starej tržnice v dňoch od 8. marca do 5. apríla. V obchodnom dome IKEA zase vznikne špeciálne zariadená miestnosť. Pre návštevníkov a zákazníkov bude otvorená v bežné otváracie hodiny od 8. marca až do 21. marca 2019. 

Celú výstavu je možné si prezrieť aj online na stránke www.vsetkosazacinadoma.sk

Výstavu podporujú známe Slovenky

zeny2.jpg

zeny
Foto: 
internet
Okrem hlavnej ambasádorky, speváčky Celeste Buckingham, sa k výstave prihlásili a podporujú ju aj ďalšie známe osobnosti: novinárky Zuzana Kovačič Hanzelová a Veronika Cifrová Ostrihoňová, herečka Kristína Tormová, komička Lujza Garajová Schrameková a maliarka Dominika Žáková. Na svojich sociálnych sieťach predstavujú príbehy žien z výstavy a vťahujú svojich followerov do debaty o problémoch žien.

zeny1.jpg

zeny
Foto: 
internet

Odborníci varujú pred kolapsom

Očakáva sa, že do roku 2050 sa zdvojnásobí počet ľudí, ktorí žijú v mestách. Pribudnú v nich milióny ľudí hľadajúcich prácu, utekajúcich pred vojnami alebo klimatickými zmenami.

Problém s (ne)dostupnosťou bývania pre ženy preto bude ešte akútnejší. “Stáva sa z toho doslova boj o prežitie,”hovorí Katerina Bezgachina, komunikačná riaditeľka organizácie Habitat for Humanity, a vysvetľuje, že v niektorých krajinách nemajú ženy právo vlastniť alebo dediť nehnuteľnosť alebo ak to právo majú, tak v praxi nefunguje. Ženy obmedzujú zvyky, tradície a stáročia patriarchátu. Je to problém najmä v Afrike, Latinskej Amerike a Ázii, ale do istej miery sú ohrozené aj ženy v Európe. “Roky práce našej organizácie mi však ukázali dve dôležité veci - poprvé, v globalizovanom svete sa nás týkajú aj zdanlivo vzdialené problémy. Mali by sme ich pochopiť a pomáhať riešiť,” vysvetľujeK. Bezgachina. “A podruhé - aj z tých najhorších problémov existuje východisko. Ženy v našej výstave sa rozhodli bojovať o svoju strechu nad hlavou a nakoniec uspeli.”

Príbehy žien, ktoré museli bojovať o domov si pozrite na www.vsetkosazacinadoma.sk

Nad výstavou pred Starou tržnicou prevzal záštitu Primátor hlavného mesta SR Matúš Vallo

- - Inzercia - -