Dnes je nedeľa, 15.december 2019, meniny má: Ivica
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Vlani prijala Sloboda zvierat 7887 zvierat v núdzi, 5777 sa adoptovalo.

marec 11, 2019 - 10:47
Bratislavský útulok Polianky a 25 regionálnych útulkov Slobody zvierat prijali za minulý rok spolu 7887 psov a mačiek. Ide o zvieratá odchytené z ulíc (zabehnuté, vyhodené) a o zvieratá odobraté majiteľom z dôvodu zlej starostlivosti a týrania. Pôvodným majiteľom sa podarilo vrátiť 1956 zvierat, nový domov prostredníctvom adopcie si našlo 5777 psíkov a mačiek.

Pavla Dugovičová, predsedníčka Slobody zvierat, o.z.: „Teší nás, že stúpa počet zvierat, ktoré sa z útulku vracajú domov k majiteľom, pretože čoraz viac psov a mačiek v hlavnom meste a okolitých obciach je začipovaných, v súčasnosti ide takmer o 25% prijatých zvierat. V regiónoch je to zatiaľ menej ako 10%. Veríme, že povinné čipovanie, ktoré zaviedla novela veterinárneho zákona významne zvýši podiel začipovaných, a teda i vrátených zvierat.“


Najdôležitejšie čísla 2018 Útulok Bratislava Polianky a 25 regionálnych centier Slobody zvierat:
Celkový počet prijatých zvierat: 7887 (z toho RC 5482)

• Celkový počet adopcií (domáce a zahraničné): 5777 (z toho RC 4135)

Zvieratá vrátené pôvodnému majiteľovi (strata):  1254 (z toho RC 552)

 

V prípade nálezu zabehnutého zvieraťa majú Bratislavčania volať Mestskú políciu na tel. č. 159 (odchyt vykoná Sloboda zvierat). V obciach majú občania kontaktovať MsP alebo starostu. Zákon o veterinárnej starostlivostinariaďuje obciam vykonávať odchyt túlavých zvierat prostredníctvom subjektu schváleného na odchyt túlavých zvierat a umiestňovať ich do karantén a útulkov. Tie majú obce a ministerstvo buď zriaďovať alebo finančne podporovať už jestvujúce zariadenia. Novela rozširuje povinnosti obcí aj o povinnosť prijať zviera od nálezcu. P. Dugovičová: „Žiaľ, mnohí starostovia o týchto povinnostiach stále nevedia a povinnosti samospráv a štátu suplujú útulky, ktoré zachraňujú zvieratá len z darov občanov.“

 

Linka proti krutosti (LPK)prostredníctvom siete inšpektorov prešetruje hlásenia verejnosti o nevyhovujúcich podmienkach chovu, týraní či inom porušovaní legislatívy a zjednáva nápravu. 

Minulý rok dostala LPK od občanov 1077 podnetov o zlom zaobchádzaní so zvieratami, pomohla v 967 prípadoch, 247 psov inšpektori odobrali a umiestnili do útulkov Slobody zvierat. 

 

Jozef Chmel, hlavný inšpektor LPK: „Väčšina podnetov bola opodstatnená a šlo takmer vždy o týrané zvieratá, najmä dlhodobo zanedbávané, trpiace podvýživou, s vrastenými reťazami a potrebovali okamžité operácie a liečbu na záchranu života.“ LPK poskytuje poradenstvo, kontroly v teréne, odoberanie týraných zvierat (samostatne/ v súčinnosti s RVPS) a podáva trestné oznámenia. 

          
Veterinárny zákon ukladá povinnosť vykonávať kontroly zdravia a pohody zvierat regionálnym veterinárnym správam(RVPS), tie môžu ukladať nápravné opatrenia, pokuty, a v prípadoch vážnych porušení odobrať zviera i zakázať chov. Ak občania vedia o zvierati v núdzi, môžu kontaktovať LPK alebo žiadať o kontrolu a nápravu RVPS.

 

„Najčastejšie riešime zvieratá držané permanentne na krátkej reťazi, bez adekvátneho pohybu, výživy a prístrešku. Vyhláškahovorí, že zviera musí mať umožnený denný voľný pohyb, nesmie byť celodenne na reťazi ani vo voliére, predpisuje tiež riadny prístrešok s podlahou, ktorý z troch strán chráni pred nepriazňou počasia, prístup k vode a krmivu, očkovania a veterinárne ošetrenie,“ vysvetľuje J. Chmel.

 

Útulky Slobody zvierat zabezpečujú okrem odchytov zabehnutých zvierat v obciach,  karantenizáciu a umiestnenie zvieraťa v útulku, liečbu a veterinárnu starostlivosť, čipovanie, kastrácie a adopcie.

 

P. Dugovičová dodáva: „Sme radi, že pribúdajú nové útulky v regiónoch, kde je situácia najhoršia a snažíme sa pomáhať práve tam. Najvážnejších pacientov v ohrození života, týrané zvieratá a úrazy prijímame u nás v Bratislave, kde sme schopní zabezpečiť im špičkovú veterinárnu starostlivosť. Ďakujeme všetkým darcom, dobrovoľníkom a venčiarom, len vďaka nim sme mohli pomôcť takému obrovskému počtu zvierat. “

 

 

KONIEC

 

 

KONTAKT: Pavla Dugovičová, 0903 403 247, slobodazvieratba@gmail.com, www.slobodazvierat.sk

- - Inzercia - -