Dnes je streda, 03.jún 2020, meniny má: Karolína
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Ako si poradiť s asociálmi rušiacimi nočný pokoj na sídliskách?

júl 02, 2019 - 20:38
Prišlo leto a s ním aj neduh, s ktorým bojuje Bratislava tak, ako každé iné väčšie mesto – asociáli rušiaci nočný kľud na sídliskách.

Práve včera som si na jednom diskusnom fóre na internete prečítala príspevok obyvateľky jedného z bratislavských sídlisk, ktorá sa sťažovala na denno denné, respektíve „nočno nočné“ rušenie nočného kľudu asociálmi z okolia, ktorí sa každý večer zídu na lavičkách pod domami, dokonca aj so svojimi malými deťmi, popíjajú do neskorých nočných hodín a svojim hlukom nedajú spať celej štvrti. Rev, krik, hádky a detský plač sa medzi domami na sídlisku ozývajú ako v amfiteátri.

Žiaľ, nebýva ojedinelé, keď sa týmto spôsobom zabáva prázdninujúca mládež, mnohokrát ide dokonca o žiakov vyšších ročníkov základnej školy.

Ako voči takýmto skupinkám zakročiť? Obyvatelia štvrtí, kde sa s týmto problémom stretávajú, častokrát navrhujú, aby sa úplne odstránili lavičky z parkov medzi domami. Sťažujú sa, že lavičky doslova lákajú asociálov, ktorí ich obsadzujú na celé dni a noci. Je toto však dobré riešenie? Kam si potom sadnú cez deň naši dôchodcovia? Pre mnohých je to jediné útočisko v horúci deň cestou z obchodu, či pri podvečernej prechádzke. Je samozrejme príjemné porozprávať sa na lavičke  so susedkou či susedom. Riešením odstránenia lavičiek, zdá sa, vylejeme s vodou z vaničky aj dieťa.

Mnohokrát sa občania snažia asociálom dohovoriť, prípadne na nich kričia z okien, vyhrážajú sa sociálkou či bitkou. Je toto správny spôsob riešenia? Určite nie.  

Ako by mal teda občan v takýchto prípadoch postupovať? V prvom rade, treba zavolať políciu. Polícia by v prípadoch ako tieto, mala konať. Môže tých, ktorí pijú alkohol, pokutovať. Samozrejme, že môže od osôb, ktoré sa javia ako neplnoleté, požadovať doklady a overiť si vek.

V prípade požívania alkoholických nápojov na verejných priestranstvách ide o porušenie VZN hl. mesta SR Bratislavy č.2/2013. V prípade, ak niekto znečistí verejné priestranstvo, verejne prístupný objekt, alebo znečistí verejne prospešné zariadenie plagátovou výzdobou, komerčnými a reklamnými oznamami, alebo zanedbá povinnosť upratovania verejného priestranstva, dopustí sa priestupku proti verejnému poriadku v zmysle § 47 ods.1 písm. d.) zákona č. 372/1990 Zb. o priestupkoch. V § 47 je taktiež taxatívne vymedzené, že priestupku proti verejnému poriadku sa dopustí ten, kto poruší nočný kľud. Pokiaľ sú vami spomínané priestupky spoľahlivo zistené,  mestskí policajti za ne môžu páchateľom priestupku na mieste uložiť pokutu v blokovom konaní do výšky 30 eur.

Takže, v prípade, že ste svedkami spomínaného konania, neberte spravodlivosť do vlastných rúk. Rovnako však nemusíte iba pasívne akceptovať obťažujúce správanie. Zavolajte políciu a dožadujte sa uplatnenia platnej legislatívy.

Prajem Vám krásne a ničím nerušené leto!    

 

Hana Lysáková

- - Inzercia - -