Dnes je štvrtok, 05.december 2019, meniny má: Oto
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Neuveríte, čo sú mladí ľudia ochotní obetovať (aj) kvôli najnovšiemu telefónu

júl 18, 2019 - 10:00
Prieskum spoločnosti 3M okrem iného odhalil, že 27 percent opýtaných by sa radšej vzdalo sexu ako svojho smartfónu. Veda zaujíma najmä ľudí od 18 do 34 rokov.

Celosvetovo prejavuje o vedecké témy najväčší záujem veková kategória medzi 18 a 34 rokov, v ktorej sa ponúka súvislosť s ešte prebiehajúcim, alebo v blízkej minulosti ukončeným univerzitným vzdelávaním.

Výsledky zo strednej Európy hovoria odlišne. Reputácia vedy medzi vekovou skupinou vysokoškolákov a doktorandov je tiež silná, ale ešte viac, až 87 percent, fandia vede ľudia v strednom veku, teda od 35 do 50 rokov. Prieskum technologickej spoločnosti 3M, ktorá už viac ako sto rokov prenáša vedecké poznatky do praxe, priniesol aj ďalšie zaujímavé poznatky.

Takmer polovica ľudí verí iba tým vedeckým tvrdeniam, ktoré sú v súlade s ich presvedčením. Viac ako tretina ľudí, či už vedcom fandia alebo nie, je k ich záverom skeptická. Najčastejšie uvádzaným dôvodom je to, že existuje rad vedeckých poznatkov, ktoré sa navzájom vyvracajú, alebo prostý fakt, že ľudia nedôverujú veciam, ktorým nerozumejú. "Jedným z najlepších spôsobov, ako zvýšiť podporu vedy, je ukázať ľuďom, čo im prináša v každodennom živote. V 3M sa snažíme inšpirovať ľudí k tomu, aby si význam vedy uvedomovali na každom kroku," povedal Mike Roman, generálny riaditeľ a predseda predstavenstva spoločnosti 3M.

Čo nás k vede ako takej púta?

Ľudia vidia vo vede nádej pre riešenie súčasných globálnych problémov, najmä v otázkach životného prostredia. Najvýraznejšiu podporu má veda v oblasti medicíny. Spolu 64 percent respondentov napríklad predpokladá, že vedci vynájdu liek na chronické choroby, ako je rakovina, ešte počas ich života. Na druhej strane je vidieť, že sú oblasti, kam ľudia vedu ešte púšťať nechcú. Napríklad 79 percent opýtaných by uprednostnilo ako asistenta človeka pred robotom.

Viac ako tretina respondentov (36 percent) ale tiež tvrdí, že keby veda neexistovala, ich život by sa nijako nezmenil. "Pre nás v 3M je veda veľmi dôležitá a zaujíma nás, aký názor o nej panuje vo svete. Preto sa snažíme zvyšovať všeobecné povedomie o vede a zároveň odstraňovať predsudky, ktoré sú s ňou späté," uviedla Jayshree Seth, ktorá má v 3M na starosti tiež propagáciu vedy.

Podľa 88 percent respondentov by mal mať aspoň základné povedomie o vede úplne každý, bez ohľadu na to, akú prácu vykonáva. Typickou profesiou, ktorá vyžaduje technické vzdelanie a porozumenie vede, je podľa 80 percent ľudí astronaut prípadne tiež elektrikár alebo mechanik (50 percent). V strednej Európe ľudia tiež majú vysoké nároky na odborné znalosti bankárov (48 percent).

Prieskum 3M okrem iného odhalil, že 27 percent opýtaných by sa radšej vzdalo sexu ako svojho smartfónu, 15 percent ľudí by radšej oslovilo päťtisíc nových sledovateľov na sociálnych sieťach, ako by získali päť naozajstných priateľov. Keby sa ľudia (58 percent celosvetovo a 43 percent v strednej Európe) mohli vrátiť v čase, zvolili by si kariéru súvisiacu s vedou. Takmer tretina respondentov po celom svete uviedla, že sa na vedeckú kariéru nedala preto, že dostatočne neštudovala. V strednej Európe 35 percent ľudí uviedlo, že si nepripadali dosť múdri. Medzi predmety, ktoré v škole respondentom veľmi nešli, hrá celosvetovo prím najmä matematika (26 percent), v strednej Európe sú to prírodné vedy (25 percent).

Reprezentatívny prieskum State of Science zrealizovala spoločnosť 3M na dospelej populácii v 14 krajinách - Brazília, Čína, India, Japonsko, Južná Afrika, Južná Kórea, Kanada, Mexiko, Nemecko, Poľsko, Singapur, Spojené štáty americké, Španielsko a Veľká Británia na vzorke približne 1000 respondentov v každej krajine. Na prieskume sa zúčastnilo spolu 14 025 respondentov.

Informácie pochádzajú z prieskumu, o ktorom informovala agentúra SITA.

- - Inzercia - -