Dnes je piatok, 17.január 2020, meniny má: Nataša
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Novovovysadené stromy, verzus starostlivosť o ne

august 01, 2019 - 10:00
Priestory na výsadbu stromov sa hľadajú čoraz ťažšie, primátor Matúš Vallo chce zeleň na každej bratislavskej ulici. Takmer v každej bratislavskej mestskej časti pribudli na jar nové stromy. Po niekoľkých mesiacoch sa radosť z novej zelene premenila na smútok. Nové stromy vo veľkej miere vyschli.

Nedávno na sociálnych sieťach upozornila na desať vyschnutých stromov v Lamači pani Ingrid Beznáková. Miestny úrad v Lamači zareagoval, že developer si nesplnil povinnost.

V Petržalke zasa napísala na odkaz pre starostu pani Jarmila „Z troch stromčekov stojacich medzi CZŠ Narnia a MŠ Vyšehradská sú dva úplne vyschnuté. Tretí má zatiaľ pár suchých konárov, možno toto leto prežije, ale zrejme by nebolo na škodu, keby bol občas poliaty, leto je v Petržalke veľmi suché. Neviem, či je zalievaný, ak áno, tak veľmi nedostatočne.“ 

Rovnako sa objavili na odkaze pre starostu upozornenia na vyschnuté stromy na Rusovskej ceste, aj na Osuskej ulici.

„Stromy nestačí iba vysadiť, treba sa o ne aj starať. Kto je za to zodpovedný?“ Aj takéto reakcie sa objavujú na sociálnych sieťach.

Zodpovednosť sa hľadá veľmi ťažko, zvlášť z dôvodu, že stromy v mestských častiach majú rôznych správcov. Iba na magistráte sa o zeleň starajú dve oddelenia, časť zelene majú v správe mestské časti, ďalšiu časť súkromní investori. Nehovoriac o tom, že v hlavnom meste do dnešného dňa chýba komplexná a plošná pasportizácia zelene.

Vysadenie 10 tis nových drevín, vytvorenie troch nových mestských alejí, zabezpečenie kvalitnej údržby a starostlivosti o zeleň je veľký záväzok, ktorý si stanovil primátor Bratislavy Matúš Vallo a mestskí poslanci v spoločnom programovom vyhlásení na roky 2019 až 2022. Dokument bol už oficiálne schválený. Situáciu budeme pozorne sledovať. 

Držíme palce.

- - Inzercia - -