Dnes je pondelok, 06.júl 2020, meniny má: Patrik, Patrícia
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Biela noc rozžiari Bratislavu po piatykrát

september 25, 2019 - 17:35
Posledný septembrový víkend bude patriť najväčšiemu festivalu súčasného umenia. Biela noc už po piatykrát rozžiari Bratislavu. Okrem priestorových a svetelných inštalácií ponúkne aj workshopy, filmy či pohybové performancie.

Festival súčasného vizuálneho umenia sa tento rok rozrastie  na trojdňový festival, uskutoční sa od piatka 27. septembra do nedele 29. septembra. Prinesie kombináciu domáceho umenia a diel známych tvorcov z Nemecka, Rakúska, Talianska, Poľska, Kanady, Británie, Austrálie aj z Brazílie.

Prvý ročník v roku 2015  Bielej noci v hlavnom meste  bol veľmi úspešný. Inštalácie v Medickej záhrade, či na Ondrejskom cintoríne očarili mnohých návštevníkov. Ďalší ročník zaznamenal nespokojnosť, ktorá bola spôsobená niektorými spoplatneným inštaláciami, napr. v Grassalkovichovej záhrade. Tretí ročník sa niesol v duchu dopravného kolapsu v meste a v pár prípadoch umelecký zážitok skomplikovali technické problémy a počasie. Štvrtý ročník bol rozdelený na vodnú a historickú trasu. Vodná trasa mala prinseť návštevníkom zážitok z nočnej prechádzky bez áut, vďaka rozsiahlej dopravnej uzávierke od River Parku až po Euroveu. Technické problémy spôsobili, že niektoré inštalácie sa nerozsvietili. 

Veríme, že piaty ročník bude výnimočný a úspešný. 

Tohtoročný program sa skladá z troch skupín diel. Denno-nočné budú prístupné každý deň od 12.00 hod. až do polnoci. Výlučne nočné diela sa spustia vždy po západe slnka. Treťou skupinou sú diela, ktoré sa budú dať zažiť len v určitých časoch. Festival ponúkne aj bohatý sprievodný program. Jeho súčasťou bude aj mapping, teda 3D projekcia na Dome kultúry Lúky v Petržalke. 

Najrozsiahlejšie digitálne dielo v histórii festivalu príde z Austrálie priamo do Sadu Janka Kráľa. Multimediálny umelec Kit Webster návštevníkov vtiahne do vizuálneho diela zloženého zo 700-tisíc svetelných bodov do troch symetrických objektov pripomínajúcich scénu zo sci-fi filmu.

Umelecká skupina Plastique Fantastique príde na Bielu noc s novým dielom The Big Mass (Veľká hmota), ktoré poukazuje na hrozbu zahltenia sveta plastmi. Umelci prestrú svoju monumentálnu priesvitnú bublinu na Hlavnom námestí. Súčasťou inštalácie bude aj sprievodný program, vystúpenia i diskusia.

Jedným z cieľov Bielej noci je pritiahnuť k umeniu najmladšiu generáciu. Aj preto organizátori pripravili špeciálny program pre deti. Čaká ich zážitok v podobe rakety z vesmírnych komiksov, ktorá "zaparkuje" na strechu River Parku, mýtická chobotnica,  interaktívna tieňohra na nádvorí Primaciálneho paláca, alebo aj premietanie animovaných filmov v Pistoriho paláci.

Tajomnú atmosféru zažijú na verejných záchodoch vďaka Lucii Luptákovej. 

Spolu so sprievodným programom predstaví takmer 50 rôznych inštalácií, diel od domácich a zahraničným umelcov. 

- - Inzercia - -