Dnes je štvrtok, 09.júl 2020, meniny má: Lujza
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Biela noc, Dúbravské, Karloveské či Ružinovské hody

september 29, 2019 - 12:52
Víkend plný svetla, umenia a zábavy sa pomaly končí. Biela noc predstavila takmer 50 diel našich a zahraničných umelcov. Dúbravské, Karloveské a Ružinovské hody sa nesú v znamení zábavy, dobrého jedla, tradícií, burčiaku a mladého vína.

Biela noc bola pokojnešia v porovaní s minulými rokmi. Organizátori to pripisujú skutočnosti, že najväčšií festival súčasného umenia na Slovensku sa po prvýkrát konal tri dni. Za najzaujímavejšiu a najaktuálnejšiu inštaláciu návštevníci označili napodobneninu Zeme, ktorá sa nachádza v átriu Filozofickej fakulty. Ide o inštaláciu  britského multidisciplinárneho umelca Luke Jerrama s názvom Gaia. Jeho impozantná napodobenina Zeme dosahuje v priemere 7 metrov, pričom každý centimeter predstavuje približne 18 km zemského povrchu tak, ako ho svojimi prístrojmi zachytila NASA. Ide teda o vernú, trojdimenzionálnu napodobeninu planéty, ktorej cieľom je poskytnúť divákom podobný pocit, aký zažívajú astronauti  počas kozmických ciest  Jedná sa o tzv. overview effect, ktorý prvýkrát opísal Frank White v roku 1987. K jeho prejavom patrí strach o planétu, uvedomenie si jej krehkosti a výnimočnosti, obnovenie pocitu zodpovednosti za životné prostredie a hlboké presvedčenie o prepojení všetkého živého. Inštaláciu Gaia, podobne ako ďalšie iné inštalácie si  majú návštevníci možnosť pozrieť aj dnes  do 24.00 hod.

Ružinovské hody sa nesú v znamení zábavy, dobrého jedla a mladého vína. Napriek nie najpriaznivejšemu počasiu sa Ružinovčania prvé dva dni výborne bavili.  Zatancoval si aj starosta mestkej časti. Ako uvádza na sociálnej sieti, zatancoval si na pieseň "Medveďku daj, labku", jediný tanec, ktorý vie. Ružinovské hody pokračujú aj dnes. Návštevníci sa môžu tešiť na  Lenka Filipovú a Kaliho.

Na Dúbravských hodoch sa zasa predstavil Polemic, NO Name. Dnes sa môžu deti tešiť na Sníčka Huga a jeho hity, Queenshow a vo večerných hodinách na DJ produkciu. Na druhom pódiu zaspieva napr. Maroš Bango alebo The Beatle Heart ´s Club.  

Na Karloveských hodoch sa v sobotu predstavila  bratislavská hip-hopová skupina H16 s Majkom Spiritom.  Dnes sa návštevníci môžu tešiť napr. na legendu československej populárnej hudby Dalibora Jandu a jeho dcéry. Na záver vystúpi ďalšia legenda, spevák, skladateľ a producent Pavol Hammel.

Súčasťou hodov v jednotlivých mestských častach sú aj bohaté speivodné aktivity a aktivity pre deti. 

- - Inzercia - -