Dnes je pondelok, 18.november 2019, meniny má: Eugen
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Laureátom druhého ročníka anticeny Brutus sa stal Hotel Park Inn Danube

október 12, 2019 - 21:25
Aj keď na Slovensku vzniká každoročne aj veľa kvalitnej architektúry, rovnako dobre sa u nás dajú nájsť aj také stavby, ktoré sú z rôznych dôvodov pod paľbou verejnosti, resp. nie každý sa s nimi stotožňuje. Anticena Brutus chce poukazovať na odvrátenú stranu kvality. Verejnosť tento rok nominovala 35 architektonických diel. Z nich vybrala odborná porota desať, z toho sedem priamo v Bratislave. Kto je členom odbornej poroty nie je známe, Brutus vystupuje len cez hovorkyňu.

Čo nás v oblasti architektúry a stavebnej kultúry od tohto roku obťažuje s dovetkom: to je Brutus.

Cena CE.ZA.AR, ktorú udeľuje Slovenská komora architektov oslavuje 18. ročník, anticena BRUTUS si píše druhý ročník. 

Cieľom anticeny Brutus je poukázať na podpriemernosť v slovenskej architektúre a mestskom rozvoji v zmysle konceptuálnom, spoločenskom, kultúrnom a technickom. Nejde pritom ani tak o cenu, ako o správu o stave slovenskej architektúry a verejného priestoru.

Verejnosť nominovala v roku 2019 celkovo 35 diel podpriemernej kvality, z ktorých medzinárodná porota vybrala desať nominácií a z nich jedného absolútneho víťaza. Druhým ročníkom sa porota zároveň uzniesla na udelení špeciálneho ocenenia v kategórii: Gól do vlastnej brány.   

Jedným z nominantov sa stal polyfunkčný objekt Apollo 1.  Paradoxom je, že budova v roku 2005 získala ocenenie CE ZA AR v kategórii Občianske a priemyselné budovy. Spoločnosť HB Reavis sa k nominácii na anticenu odmietla vyjadriť. Objekt Apollo 1 má čoskoro prejsť  asanáciou. 

Najviac hlasov od respondentov získala developerská novinka s názvom Proxenta Residence, známa výšková budova, ktorá stojí na Račianskom mýte v Bratislave. V rebríčku je aj Dom odborov, známy ako Istropolis. V tomto prípade  verejnosť ani architekti do dnešného dňa nepoznajú zámer nového majiteľa.

Ďalšou nominovanou stavbou je rozostavaná nemocnica Rázsochy. Dôvodom nominácie bolo  porušenie zákonom predpísanej povinnosti použiť pre tento typ zákazky inštitút súťaže návrhov. 

Na deviatom mieste sa umiestnil Neidentifikovateľný drevený objekt, ktorý sa stal minuloročným víťazom a zároveň prvým "BRUTUSom

Laureátom druhého ročníka sa stal Hotel Park Inn. Jeho vizuál je podľa organizátorov päsťou na oko celému Starému Mestu. Úrady sľubujú nápravu, no majiteľ je nadmieru spokojný a verejnosť si zvyká.

BRUTUS v kategórii Gól do vlastnej brány získavajú Architekti Šebo Lichý, ktorí svoj nesúhlas s podmienkami a vyhodnotením súťaže na nový Campus VŠVU dotiahli až na Úrad pre verejné obstarávanie, čím spôsobili projektu nemalé obštrukcie a zaviedli nebývalý precedens.

 

- - Inzercia - -