Dnes je pondelok, 11.november 2019, meniny má: Martin, Maroš
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Spoločnosť Regionálne cesty Bratislava údajne opakovane inkasovala za služby, ktoré nevykonala

november 08, 2019 - 18:27
Poslanci zastupiteľstva Bratislavského samosprávneho kraja prijali uznesenie o vykonaní komplexnej kontroly vo vzťahoch Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) a a spoločnosti Regionálne cesty Bratislava (RCB). Spoločnosť si totiž inkasovala peniaze za služby, ktoré v skutočnosti pre BSK neurobila. Bratislavskú župu mala tak podviesť o 2,5 milióna eur.

"Hlavný kontrolór bratislavskej župy pred pár hodinami predstavil správu, ktorá spochybňuje oprávnenosť uhrádzania faktúr za starostlivosť o regionálne cesty. Kontrola sa zamerala na roky 2017 a 2018 a veľká väčšina pochybností sa týka obdobia pred mojím nástupom do vedenia župy. Ešte ani nestihol uschnúť atrament na tlačiarni a už sme si mohli prečítať rýchle závery, súdy a špekulácie okolo prepojenia na ľudí z Threemy alebo okolia Kočnera. Pretože nie je nič ľahšie, ako bez dôkazov niekoho onálepkovať. A to ostro odmietam", píše predseda Bratislavského samosprávneho kraja na sociálnej sieti.

Regionálne cesty Bratislava, v ktorej má podiel „eseročka“ RCB, za ktorou podľa zverejnených informácií stoja ľudia s kontaktmi na funkcionára Smeru-SD Martina Glváča, si podľa kontroly kontrolóra BSK Štefana Marušáka opakovanie inkasovala peniaze za údajné natieranie čiar na cestách, ktoré niekedy ani nespĺňali normu šírky pre uvedený náter stredových deliacich čiar, ako napríklad v úsekoch nad obcou Doľany po horáreň Zabité, alebo išlo napríklad o cesty vedúce cez lesy Malých Karpát.

"Riešenie situácie v spoločnosti Regionálne cesty Bratislava (RCB) bolo jednou z našich priorít už krátko po mojom nástupe. Výsledkom bola séria systémových opatrení, ktoré zvýšili efektivitu a transparentnosť nakladania s verejnými financiami. Nikto pred nami sa do takýchto opatrení nepustil, zmluva s RCB má viac ako desať rokov a je nevypovedateľná. Inými slovami, zdedili sme zmluvu, ktorú musíme napĺňať. Napriek tomu žiadame druhého akcionára, aby bola zmluva ešte pred jej vypršaním otvorená, a podmienky zmenené," informuje Juraj Droba ďalej.

"Už v roku 2018 župa pod mojím vedením vykonala vecné kontroly vystavených faktúr a dokonca sme pristúpili k vráteniu viacerých sporných faktúr. Na transparentnosť celého procesu dohliadajú poslanci zastupiteľstva, keďže schvaľujú investičný plán spoločnosti RCB.

Správa hlavného kontrolóra je neúplná. Netvrdím to len ja, ale zhodla sa na tom väčšina župných poslancov. Zastupiteľstvo dnes kontrolóra požiadalo o doplnenie správy a komplexnú kontrolu priamo v spoločnosti RCB. Spätne až do roku 2012," dodáva.

Spoločnosť Regionálne cesty Bratislavy, a.s., ktorej majoritným vlastníkom je Bratislavský samosprávny kraj, má v správe cesty II. a III. triedy, v celkovej dĺžke 512 km a  129 mostov,  vo vlastníctve BSK. RCB v rámci bežnej údržby zabezpečuje prehliadky ciest a mostov, ich údržbu a opravy, dopravné značenie, bezpečnostné zariadenia a vybavenie. V rámci zimnej údržby regionálne cesty zabezpečujú posyp vozoviek, odstraňovanie snehu i dispečersko-spravodajskú službu.

- - Inzercia - -