Dnes je streda, 22.január 2020, meniny má: Zora
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Osobnosť Bratislavy – deviata nominantka Simona Vachálková

december 05, 2019 - 21:23
Slávnostné vyhodnotenie ankety Osobnosť Bratislavy sa bude konať už o pár dní. V krásnych priestoroch Moyzesovej siene, vo vianočnej atmosfére a so spomienkami na tých, ktorí získali titul osobnosť, ale už nie sú medzi nami. Pred nami je ešte úloha predstaviť vám ďalších dvoch nominantov. Dnes si predstavíme kostýmovú výtvarníčku a scénografku Simonu Vachálkovú .

Simona Vachálková absolvovala VŠMU v Bratislave, oddelenie scénického a kostýmového výtvarníctva. Ako kostýmová výtvarníčka najčastejšie spolupracuje s režisérmi – Vladimírom Strniskom, Emilom Horváthom, Romanom Polákom, Viliamom Klimáčkom, Karolom Vosátkom a s ďalšími. Jej výtvarný rukopis nesú mnohé televízne či reklamné projekty. Už tri roky „oblieka“ prestížny Ples v opere.

Pôvabnú rodáčku z Bratislavy, kostýmovú výtvarníčku a scénografku Simonu Vachálkovú inšpirovala k štúdiu a povolaniu práve poetika a krása nášho mesta, ktorá na ňu od detstva vplývala. Dnes pôsobí na VŠMU a zároveň je porotkyňou jedného z najvýznamnejších módnych podujatí na Slovensku, Bratislavských módnych dní, ktorých vplyv siaha až za hranice našej krajiny.

Vytvorila stovky kostýmov do inscenácií viacerých slovenských divadiel. V Činohre SND to boli inscenácie S mamou, Mária Stuartová, Ale, ale, pani plukovníková, S vylúčením verejnosti, Fernando Krapp mi napísal list, Posledná cigara, pre Balet SND vytvorila kostýmy do muzikálu Popolvár. Na bratislavskej Novej scéne sa podieľala na inscenáciách Agent Krowiak zasahuje, Mámenie mysle, v Divadle A. Bagara v Nitre to boli produkcie Ivona, princezná burgundská, Silvia. V Astorke Korzo '90 výtvarne riešila inscenácie Únik, Ujo Váňa, Výmena, Narodeniny, Letný hostia a Kentauri. Spolupracovala aj s Divadlom West v produkciách: Nevera po Americky, Muž na zjedenie, Ešte máš mňa, miláčik, Dokonalá svadba. V divadleGUnaGU sa ako výtvarníčka podpísala pod inscenácie Calligari, Bielikovci, Dáma s kolibríkom, muzikál Láska, Osamelá. Pre Bratislavské divadlo tanca vytvorila kostýmy do tanečných produkcií Akty X, Faust. Simona Vachálková spolupracuje aj s televíznymi či filmovými režisérmi, ako výtvarníčka sa podieľala na filmoch Kovladov dar, filmy Obrazy z malomesta, Okamih pravdy,  Najšťastnejší z troch, videofilm Mučivé tajomstvo, inscenácia Vyhnanci.

 

- - Inzercia - -