Dnes je utorok, 07.apríl 2020, meniny má: Zoltán
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Revitalizácia Námestia SNP po druhé. Prvá snaha o revitalizáciu nás stála viac ako 770 tisíc eur

december 11, 2019 - 21:20
Metropolitný inštitút Bratislavy (MIB) vyhlásil architektonicko-urbanistickú súťaž na obnovu Námestia SNP a Kamenného námestia. Záujemcovia sa môžu do súťaže prihlásiť do 17. januára 2020 predložením podkladov. Projekt revitalizácie Námestia SNP tu už bol a Staré Mesto na ňom preinvestovalo viac ako 770 tisíc eur.

V apríli 2000 podpísali primátor Bratislavy Jozef Moravčík a starosta Starého Mesta Andrej Ďurkovský, zadanie urbanisticko-architektonickej štúdie na budúci vzhľad a funkčné využitie námestia. 

Mestská časť Staré Mesto ako nositeľ tohto zámeru vykonala viaceré prípravné práce, ktorých cieľom bolo preveriť technickú a finančnú realizovateľnosť projektu (dopravno-urbanistická štúdia, urbanisticko-architektonická štúdia, geologický, hydrogeologický, korózny a radónový prieskum, geodetické práce, atď.). K dispozícii je aj predbežná štúdia realizovateľnosti a jej posúdenie renomovanou konzultačnou spoločnosťou KPMG. Posúdil sa aj vplyv stavby na životné prostredie.

Vstup investora sa mal udiať prostredníctvom kúpy balíka 51 % akcií spoločnosti SNP Invest. Vznik tejto spoločnosti inicioval A. Ďurkovský koncom roku 2000  s cieľom revitalizovať Námestie SNP.

Nákladná bola aj prezentácia projektu. Projekt bol  prezentovaný aj  na medzinárodnom veľtrhu nehnuteľností MIPIM v Cannes (marec 2000). Najviac záujemcov o investíciu sa hlásilo z Rakúska, Nemecka, Francúzska a Veľkej Británie. Koncept podzemného urbanizmu, známy a osvedčený na analogických príkladoch z Paríža, Moskvy, Hannoveru či Zürichu, pôsobil na nich ako výzva. Starému Mestu sa nakoniec nepodarilo nájsť renomovaného zahraničného investora. Zbytočne sa premárnilo viac ako 770 tisíc eur. 

Prešlo takmer dve desaťročia  a Námestie SNP je, ak prehliadneme drobné úpravy na povrchu je stále v rovnakom stave.    

Už iba treba veriť, že zámer primátora Valla nedopadne podobne ako ten pred takmer dvadsiatimi rokmi. - - Inzercia - -