Dnes je utorok, 07.apríl 2020, meniny má: Zoltán
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

V niektorých mestských častiach si na dani priplatíme o 100 percent viac

december 12, 2019 - 21:30
Bratislavčania si za svoj život v hlavnom meste priplatia. 32 mestských poslancov hlasovalo za zvýšenie dane z nehnuteľností. Obyvatelia Lamača, Vajnor, Rusoviec, Jaroviec, Čunova, Devína či Záhorskej Bystrice si na dani zo svojho bytu priplatia 100 percent. O niečo menej obyvatelia Dúbravky, Rače, Devínskej Novej Vsi, Podunajských Biskupíc. V Petržalke, Ružinove, v Novom Meste sa daň zvýši z 0,507 eura na 0,95 za meter štvorcový. V Starom Meste po novom zaplatia obyvatelia 1 euro za m2.

Okrem bytu si každý priplatí za spoločné, nebytové priestory od 1,8 eura do dvoch eur a v prípade nebytových priestorov určených na podnikanie od 3,50 eura do šesť eur.

Ide o výrazné zvýšenie daní i napriek tomu, že oproti návrhu, ktorý predstavil primátor Bratislavy Matúš Vallo minulý týždeň, sú trošku znížené. 

Pri priemyselných stavbách je sadzba dane od 5,75 do siedmich eur za m2, pri administratívnych stavbách od siedmich do deviatich eur za m2 či pri ostatných stavbách od šiestich do ôsmich eur za m2. Pri rekreačných chatách od 2,25 do 3,50 eura za m2. Pri ornej pôde a viniciach jednotne 0,30 eura za m2, pri trvalých trávnatých porastoch od 0,50 do 0,70 eura za m2. Pri záhradách od 0,90 od 1,25 eura za m2. Pri lesných pozemkoch a rybníkoch bude platiť jednotná sadzba 0,30 eura za m2. Sadzba dane pri zastavených plochách bude od 1,10 do 1,40 eura za m2. Za stavebné pozemky sa bude v Bratislave platiť daň od 0,90 do 1,25 eura za m2 a za ostatné plochy od 1,10 do 1,40 eura za m2.

Výrazné zvýšenie daní prinesie do mestu i jednotlivýcm mestským častiam  prinesie ročne 12 miliónov eur do rozpočtu mesta Bratislava a rovnako 12 miliónov eur aj mestským častiam.

"My tých 36 miliónov eur, ktoré vyberieme za nasledujúce tri roky, sme sa zaviazali, že ich určíme na konkrétne projekty," uviedol primátor. Polovicu, teda 18 miliónov eur, investuje Bratislava do opravy ciest a chodníkov. "Tam máme obrovský dlh a vidno to. Mesto nevyzerá ako normálne mesto v strednej Európe," vysvetlil Vallo. Zvyšných 18 miliónov mesto chce investovať do zlepšenia verejných priestorov a zelene. Medzi opatrenia, ktoré znevýhodnili samosprávy v príjmovej oblasti, patria podľa neho zvýšenie nezdaniteľnej časti základu dane, chodníková novela, valorizácia platov zamestnancov samosprávy či tzv. obedy zadarmo.

Návrh na zvýšenie dane  z nehnuteľností predložil aj bývalí primátor Ivo Nesrovnal. Vtedajší návrh na zvýšenie sadzby dane o 70 percent mestskí poslanci nepodporili.  

- - Inzercia - -