Dnes je nedeľa, 05.júl 2020, meniny má: Cyril, Metod
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Sumy, z ktorých sa vám zatočí hlava. Aj toto sú najdrahšie vianočné darčeky sveta!

december 21, 2019 - 06:00
Niektorí extrémne bohatí ľudia si môžu dovoliť rozprávkové Vianoce. Iste, niet nad to byť s najbližšími a poteší aj malý darček, no čo ak máte miliardu dolárov?

Máte nadbytok peňazí a premýšľate, čo si za ne zaobstarať? Pokiaľ zháňate nejaký štýlový darček k Vianociam, môžete siahnuť po diamantovom alebo platinovom smartfóne, kúpiť dom, diamant, alebo si dať nápoj za desaťtisíce dolárov. Možností ako minúť na megadarčeky, je viac. Napríklad: ak sa vám bude najlepšia kamarátka chváliť úžasným diamantovým prsteňom od priateľa, schlaďte ju historkou o diamante Koh-i-noor, najväčšom diamante na svete s nevyčísliteľnou hodnotou, ktorým britskú kráľovnú Viktóriu obdaroval maharádža Dalip Singh.

Pre seba si môžete nechať fakt, že nešlo o žiadny úprimný dar z lásky. Briti jednoducho dobyli územie Pandžábu a tento diamant bol len jednou z trofejí. Aby to však nevyzeralo hlúpo, čoskoro zariadili, že Dalip Singh musel tento diamant kráľovnej oficiálne venovať. Urobil to len veľmi neochotne (ani sa mu nečudujem), takže podľa historických záznamov išlo o dar. Dnes je však hlavnou súčasťou britských korunovačných klenotov, ktorých cena sa pohybuje okolo 12 miliárd libier.

Podobný luxus môže Ježiškovi pošepkať Roman Abramovič.  Keď zámožný podnikateľ dáva dar svojej láske, často je to okázalé a prehnané gesto. Avšak môže to byť aj investícia, pretože v súčasnosti sa okrem investovania do akcií a nehnuteľností investuje aj do umenia. Takýmto príkladom je vraj rebríčkovo štvrtý najdrahší dar na svete, a to socha od umelca Alberta Giacomettiho, ktorú podnikateľ a politík kúpil pre svoju priateľku. Stála 14 miliónov dolárov! Tá socha... A aby toho nebolo málo, iba za jeden mesiac minul na ďalšie umelecké diela pre partnerku ďalších vyše 60 miliónov dolárov! Nakoniec jej ešte kúpil dve maľby od Luciana Freuda a Francisa Bacona za 120 miliónov dolárov. My by sme teda radšej tie diamanty, ale aj takto sa dá vyjadriť nekonečná láska. Alebo skôr nekonečné bohatstvo?

Za jeden a pol milióna dolárov môžete mať aj hodinky. tie najluxusnejšíe sa volajú Patek Philippe Sky Moon Tourbillon 5002 P. Hodiniek z tejto výrobne nie je veľa, vlastne veľmi málo. Aj napriek tomu je ich výroba stále považovaná za sériovú, a tak do tohto zoznamu určite patrí. Suverénne sa jedná o najdrahšie hodinky z nášho zoznamu a s cenou 1,5 milióna amerických dolárov rozhodne nie sú pre každého. Celý kúsok sa skladá z 686 častí a niektoré z nich sú tak malé, že by ste na ne potrebovali mikroskop. Po celej ploche je rozsadenia 55 drahých kameňov. Na jedno natiahnutie hodinky vydržia celé dva dni. Rovnako tak ako väčšina kusov v našom zozname aj tieto vie zobraziť fáze Mesiaca, momentálny deň v týždni a dátum. Spoločne s hodinkami potom dostanete v balení zafírový kryštál a remienok z krokodílej kože. Do vody s nimi však nemôžete, sú odolné iba proti prachu a vlhkosti.

A po nákupe darčekov šup na kávičku. Na kávičke s názvom Kopi Luwak si vo filme The Bucket List pochutnával i Jack Nicholson – ale len do chvíle, kým nezistil, ako sa vyrába - z exkrementov cibetiek, ktoré sa živia len tými najkvalitnejšími kávovými zrnami. Pochádza z ostrova Sumatra a ročne sa jej pre celý svet vyprodukuje iba približne dvestopäťdesiat kilogramov. Cena za kilogram kávových zŕn dosahuje minimálne tristo dolárov.  Alebo ste dostali chuť na drink? Najnákladnejší koktejl sveta má príhodné meno: Diamanty sú večné. Nie je namiešaný zo žiadnych špeciálnych surovín, ale napriek tomu stojí jedenásť tisíc dolárov. Miesto olivy na jeho dne totiž nájdete 1,6 karátový diamant. Rozkázať tento koktejl si môžete v hoteli Ritz-Carlton v Tokiu.

Fotografie sú ilustračné, zdroj: Shutterstock

- - Inzercia - -