Dnes je pondelok, 06.apríl 2020, meniny má: Irena
Čas čítania
4 minutes
Zatiaľ prečítané

ROZHOVOR: Dvojica šikovných mamičiek si splnila sen z detstva! Pozrite, čomu sa venujú

február 21, 2020 - 18:00
Žien, ktoré sa rozhodnú roky strávené na materskej dovolenke delegovať medzi starostlivosť o deti a obľúbený koníček (prácu), každým rokom pribúda. Patria k nim aj Eva Riedlová a Katarína Kazmer, ktoré do ručnej výroby naozaj krásnych vecičiek postupne zapájajú aj svoje deti. Tomu sa povie efektívne využitý čas.

Prečítajte si, čomu sa dobré kamarátky Eva s Katkou venujú a nechajte sa nimi možno aj inšpirovať.

Kedy ste v sebe objavili záľubu pre tento druh ručnej práce?

Eva: Ja mám ručnú tvorivú prácu rada od malička, keď si tak spomínam, ako som vyšívala a maľovala prvé „diela“. Kreatívna robota ma vždy bavila, aj na vlastnú svadbu som okrem kvetín, celú výzdobu robila sama. To, čo teraz robíme je super realizácia kreatívneho vyžitia na materskej dovolenke.

Katka: Záľubu pre ručné práce som v sebe objavila ešte počas strednej školy, keďže som nemala žiadne extra športové záujmy a kamarátov. Venovala som sa preto vyšívaniu, viazaniu náramkov priateľstva a šitiu.

Koľko ľudí tvorí tím Krstnej mamy?

Eva: Náš tím tvoríme dve mamky a ako hovoríme s úsmevom aj naše tri deti. Olivka, Beni a Sebi nám tiež pomáhajú tvoriť, komentujú, voskujú, balia a chvália.

Spomeniete si ešte na svoj prvý vyrobený kúsok?

Eva: Na začiatku sme mávali školenia od bývalej mamky tohto projektu Betky Bajtayovej, ktorá svoje „piate dieťa“ nechcela len tak niekomu posunúť bez odovzdania know how a kontroly kvality. Sme jej veľmi vďačné za dôveru a vyškolenie. Skromne môžem povedať, že sme od prebrania stránky pred rokom a pol pridali nové motívy sviečok a rozšírili sortiment o nové produkty.

Každá sviečka je originál, veď nikdy sa nedá spraviť úplná kópia, keď vytvárate niečo ručne.

Aké materiály pri výrobe používate?

Eva: Na sviečky najčastejšie používame zdobenie voskom. Máme krásnu farebnú škálu voskových plátov z Nemecka, z ktorých jednotlivé motívy vyrezávame ihlou a aplikujeme na sviečku. Okrem vosku používame  „diamantové“ kamienky, stužky a samolepiace písmenká.

Košieľky máme kvalitné bavlnené, niektoré aj s predvyšitými motívmi. Podľa požiadavky dovyšívame meno a dátum krstu farebnými niťami podľa výberu zákazníka.

Na ktorý z doteraz vyrobených kúskov ste, aj s odstupom času, najviac hrdé?

Eva: Tak to je ťažká otázka. Veľmi rada robím narodeninové sviečky pre detičky so zvieratkovými motívmi a darčekové s kvetinami. Keď tak rozmýšľam, rodinné adventné sviečky boli tento rok mojou srdcovkou, tam je vždy kúsok mňa a tej rodiny, pre ktorú ich personalizovane vyrábam.

Katka: Ja som najviac hrdá na tvorbu sviečok Integrity a Gospel. Zároveň aj vyšívanie možného aj nemožného, vytváranie nových motívov na výšivky košieľok a krstných šerp.

Koľko v priemere trvá výroba jedného produktu?

Eva: Veľmi záleží od motívu na sviečke. Ak je motív jednoduchší, tak ju spravíme do hodiny. Ak ide o komplikovanejší motív, ako máme sviečku Folk, tak tam je výroba dlhšia, okolo hodiny až dvoch hodín. Keď tvoríme sviečku na zákazku, tak to môže trvať aj pár dní – od vymyslenia dizajnu, prípravy voskových motívov. Tam je pracné vyrezávanie tenkou ihlou z vosku, až po piplavú aplikáciu na sviečku.

Kde môžu záujemcovia vidieť výtvory Krstnej mamy?

Eva: Naše výtvory môžete nájsť na stránke www.krstnamama.sk a na našej facebookovej stránke, ako aj na Instagrame. Tam pravidelne pridávame fotky najnovších výtvorov, lebo nie vždy sa dá všetko aktuálne prezentovať na stránke. Na tom musíme zamakať. Vždy nás poteší, keď si aj klient vymyslí svoj vlastný motív a my ho vieme voskom zrealizovať k jeho spokojnosti.

Bez poriadnej dávky kreativity a nápadov sa zrejme nezaobídete. Kde čerpáte inšpiráciu?

Eva: Na zdobenie sviečok sa dá nájsť inšpirácia kdekoľvek, v prírode, od detí, z časopisov. Aj internet je veľký pomocník ... keď hľadáte, nájdete. Naše sviečky majú rôzne motívy. Snažíme sa priniesť na trh jednoduché moderné motívy s kresťanskými motívmi, ale aj bez nich. Nie každý ma rád tie klasické krstné sviečky a pre tých je tu naša stránka. Aj košieľky máme v ponuke ako čisté bez motívu, tak i s motívom. Verím, že naša ponuka je taká pestrá, že si v nej každý nájde to svoje. No ako hovoríme, ak aj nenájdete, tak vyrobíme. :-)

Podľa čoho určujete cenu výrobkov?

Eva: Cena závisí od zložitosti motívu a množstva materiálu, ktorý na produkt potrebujeme. Za každým jedným produktom je však veľa tvorivého času a ručnej práce. Tak isto aj komunikácia so zákazníkom, balenie, fotenie, dizajn a všetko okolo.

Aká skupina ľudí si ich kupuje najviac?

Eva: Nedá sa to špecifikovať. Všetci, mladí aj starší ľudia, ktorým sa páči niečo nové, niečo iné. Teší nás, že sa k nám zákazníci vracajú, niektorí aj tretíkrát a prichádzajú noví, ktorých naša ponuka oslovila. Nejaký čas máme v ponuke aj darčeky pre krstniatka a krstných rodičov. Ujali sa najmä krstné šálky a hrnčeky. Tým sme určite prilákali nových zákazníkov, tieto produkty sú vhodné ako darček prakticky kedykoľvek.

Na čom momentálne pracujete?

Eva: Momentálne máme v hlave veľa nových nápadov, nové motívy sviečok na prvé sväté prijímanie a krst, ako aj nové výšivky na košieľky. Veľkou výzvou sú svadobné sviečky, ktoré chceme pridať do ponuky. Mladomanželia by to mali ako pamiatku na svoj veľký deň, zhotovené podľa motívu oznámenia a celej svadobnej výzdoby. Len by sme potrebovali, aby mal deň viac hodín, pretože pracujeme väčšinou po nociach, keď uložíme deti. :-)

Viac informácií nájdete:
https://www.facebook.com/www.krstnamama.sk/ 
https://www.instagram.com/krstnamama.sk/?hl=sk

- - Inzercia - -