Dnes je piatok, 10.júl 2020, meniny má: Amália
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Drahá Zita, všetko najlepšie k narodeninám

marec 08, 2020 - 15:00
Tento týždeň, šiesteho marca, oslávila životné jubileum významná herečka, členka Divadla Astorka Korzo '90, ktorého bola zakladateľkou, a najmä úžasná mama dcéry Niny, stará mama dvoch vnukov a dáma, ktorá svoj život zasvätila umeniu a kultúre.

Zita Furková sa narodila v rodine, v ktorej bol od detstva priestor na umenie. V Hradišti pod Vrátnom sa doteraz vznášajú spomienky na dvoch ľudí, ktorí sa venovali nielen dcéram, ale aj ochotníckemu divadlu. Otec bol vášnivý ochotnícky režisér, divadlo bolo viac ako jeho záľubou, skôr životným naplnením. A pekne maľoval, ten talent napokon zdedila vnučka Nina.

Zita Furková, odkedy v roku 1962 absolvovala štúdium herectva na Vysokej škole múzických umení v Bratislave, hrala v mnohých divadelných predstaveniach. Diváci ju poznajú z množstva filmových a televíznych postáv. Rovnako je výnimočný aj jej jedinečný hlas, ktorým dabovala svetové herečky. Bola na Slovensku prvá, čo založila dabingové štúdiá, bola jednou zo zakladateľov Divadla Astorka Korzo '90, v ktorom stvárňovala charakterové postavy.

Nielen herečka

Zita Furková sa venovala aj réžii a autorskej tvorbe. V divadle režírovala hru Frederica Garciu Lorcu: Dom Bernardy Alby. Napísala aj obľúbenú rozprávkovú knižku Básničky spod perinky. Je nositeľkou ceny Igric za herecký výkon v kategórii televízna dramatická tvorba v hre Priateľstvá padajúceho lístia, V tom istom roku získala ocenenie Zlatá slučka 1998 za réžiu dabingu filmu Dôverné priznanie.

Držiteľka mnohých ocenení

Literárny fond ju v roku 2005 ocenil vyznamenaním Za celoživotné pôsobenie. V júli 2009 prevzala na Bratislavskom hrade certifikát Nositeľ Identifikačného kódu Slovenska, ktorý jej udelila spoločnosť Artem s podporou Ministerstva kultúry SR. V novembri 2009 bola odmenená výročnou cenou v oblasti divadla za vysoké umelecké majstrovstvo v uplynulej divadelnej sezóne. V tom istom roku zvíťazila v kategórii umenie v ankete Slovenka roka 2009. Je dvanástou slovenskou herečkou, ktorá si v rámci divadelného festivalu Aničky Jurkovičovej v Novom Meste nad Váhom prevzala prestížne ocenenie Kvet Tálie.

Lásku k herectvu po celý život vyvažovala láskou k rodine, dcére, vnukom. Do roku 2015 stál po jej boku významný slovenský grafický dizajnér Milan Veselý. Najťažšie chvíle po jeho smrti jej pomáhala prekonať práca v divadle, aj práca na manželovej biografii. S láskou v médiách priznala, že sú okamihy, keď si uvedomuje, že v mnohých veciach svojho Milana spoznáva až teraz. „Zanechal po sebe tvorbu azda za päť životov.“ Podobne ako ona, aj jeho manželka Zita Furková Veselá bol človekom, ktorý slúžil tvorbe a ľuďom.

Oslava narodenín Zity Furkovej sa uskutočnila v divadle Astorka presne v piatok 6. marca po skončení predstavenia Čím rýchlejšie kráčam, tým som menšia, kde hrá obľúbená herečka hlavnú úlohu.

Zdroj foto: Ramon Leško

- - Inzercia - -