Dnes je nedeľa, 05.apríl 2020, meniny má: Miroslava
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Rezort práce prináša zmeny v ošetrovnom a nemocenskom

marec 25, 2020 - 12:34
Na Slovensku sa má zaviesť pandemické ošetrovné (OČR) a vyplatenie nemocenského má byť možné už od prvého dňa karantény z dôvodu nového koronavírusu, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19. Rezort práce navrhuje predĺžiť obdobie vyplácania dávky ošetrovné v prípade starostlivosti o dieťa do 11 rokov veku alebo do dovŕšenia 18 rokov veku, ak ide o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom, a to na celé obdobie karantény a izolácie, ako aj na celú dobu uzatvorenia zariadenia.

Ošetrované dostanú aj rodičia, ktorých deti majú dlhodobo zdravotné problémy. Príspevok bude platiť do dovŕšenia 16. roku dieťaťa. Príspevok bude vo výške 55 percent hrubej mzdy rodiča, čo je zhruba 70 percent jeho čistej mzdy. Potvrdenia od lekárov budú stačiť mailom alebo telefonicky.

Na tzv. pandemické ošetrovné by sa malo vynaložiť 319,2 milióna eur. Predpokladá sa, že v roku 2020 bude ošetrovné vyplatené 200-tisíc poberateľom s celkovou dĺžkou trvania 101 dní a priemernou dennou sumou 15,8 eura.

Ďalšie opatrenia:

Sociálna poisťovňa bude platiť aj nemocenské dávky ľudí, ktorí sa ocitli v karanténe. Doteraz to musel platiť zamestnávateľ, od teraz to bude platiť štát. Nemocenské bude vo výške 55 percent hrubej mzdy.

Ďalším opatrením je príspevok firmám a zamestnávateľom na udržanie pracovného miesta. Firma, ktorá kvôli epidémii musela zatvoriť prevádzku, dostane peniaze, ak neprepustí pracovníkov. Podľa Krajniaka by sa príspevky mohli financovať z eurofondov.

Špeciálnu pomoc dostanú aj podnikatelia a SZČO. Príspevok získajú tí, ktorí dokladujú, že nariadením vlády museli zatvoriť prevádzku, alebo kvôli opatreniam prišli o zákazky. Príspevok budú dostávať aj pár mesiacov po skončení mimoriadnej situácie.

Okrem toho sa majú prijať do praxe opatrenia, ktoré majú pomôcť zamestnávateľom udržať pracovné miesta. 

Zároveň v súvislosti s krízou vzniknutou pre nový koronavírus navrhuje rezort práce odložiť termín plnenia niektorých povinností fyzických a právnických osôb vyplývajúcich zo zákona o službách zamestnanosti a taktiež sa navrhuje umožniť občanom v tomto období podať žiadosť o zaradenie do evidencie uchádzačov o zamestnanie prostredníctvom elektronických prostriedkov bez kvalifikovaného elektronického podpisu. Ministerstvo práce v doložke finančných vplyvov vyčíslilo, že v tomto roku bude ošetrovné vyplatené 200.000 poberateľom s celkovou dĺžkou trvania 101 dní a priemernou dennou sumou 15,8 eura. Výdavky na toto opatrenie by mali stúpnuť na 319,2 milióna eur v tomto roku.

Ministerstvo ďalej predpokladá, že v tomto roku bude vyplatených 100.000 nemocenských. Nad rámec aktuálne platnej legislatívy bude ľuďom zo Sociálnej poisťovne vyplatené nemocenské po dobu 10 kalendárnych dní. Priemerný vymeriavací základ dotknutých osôb sa predpokladá na úrovni priemernej mzdy z roka 2019, teda 1092 eur, keďže sa pri nemocenských dávkach v zásade vychádza z príjmov z predchádzajúceho roka. Výdavky na toto opatrenie by mali dosiahnuť 19,4 milióna eur v tomto roku. Celkovo sa očakávajú zvýšené výdavky Sociálnej poisťovne z dôvodu zavedenia týchto opatrení novelou v objeme 338,5 milióna eur v roku 2020.

Vláda nebude plošne odpúšťať povinnosť platiť zdravotné a sociálne odvody, pretože sú firmy, ktorým sa aj v čase mimoriadnych opatrení pre nový koronavírus darí.

 

 

- - Inzercia - -