Dnes je pondelok, 26.september 2022, meniny má: Edita
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Pripomíname si 75. výročie oslobodenia Bratislavy

apríl 04, 2020 - 11:18
Štvrtého apríla si pripomíname oslobodenie Bratislavy spod nacistickej okupácie.V bojoch o Bratislavu zahynulo 742 sovietskych, 470 nemeckých a maďarských vojakov a 121 civilistov, zhorelo a bolo poškodených viacero budov. Oproti iným zničeným mestám neboli tieto škody však až také výrazne.
Foto: 
topky.sk

V prvých aprílových dňoch roku 1945 sa prestalo pracovať v úradoch a vo fabrikách. Nefungovala mestská hromadná doprava a 2. apríla toho roku zostalo mesto bez dodávok elektriny a plynu. Dunenie kanónov avizovalo blížiaci sa front. Fašistické vojská vyrabovali významnejšie továrne, zničili most Milana Rastislava Štefánika na mieste, kde neskôr Červená armáda postavila Starý most. Podpálili niekoľko administratívnych budov. Nemecké vojská napriek vedomiu, že budú nútené ustúpiť, nechceli vydať slovenskú metropolu bez boja. 

Priame boje začali 2. apríla, keď oddiely sovietskych vojsk 2. ukrajinského frontu oslobodili Vajnory. Na druhý deň nastala hlavná ofenzíva Červenej armády.

 V skorých ranných hodinách po krátkej leteckej príprave a prudkej raketovej a delostreleckej paľbe vyrazili do útoku pozemné sily od Dynamitky, Vajnorskej cesty, Trnavskej cesty a Trnávky. Vytlačili nemeckú obranu a dosiahli výhodné pozície pre boj o celé mesto.

 Ráno 4. apríla proti Nemcom zaútočila sovietska pechota podporovaná 27. tankovou brigádou a 2. rumunským tankovým plukom, ale aj bojovými plavidlami Dunajskej flotily sovietskej armády.  Fašisti sa pod náporom presily dali na útek a v meste pokračovali len pouličné boje s niekoľkými gardistickými a esesáckymi skupinami.

 Popoludní dosiahli vojaci Červenej armády západné okraje mesta a nemecké vojská boli z neho vytlačené. Posledné zvyšky bojových šarvátok definitívne utíchli 4. apríla 1945 vo večerných hodinách.

 

- - Inzercia - -