Dnes je pondelok, 26.september 2022, meniny má: Edita
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Dnes je Kvetná nedeľa, vstupujeme do Veľkonočného týždňa

apríl 05, 2020 - 10:58
Veľká noc je najvýznamnejším sviatkom kresťanov na celom svete. Pripomíname si umučenie, smrť a zmŕtvychvstanie Ježiša Krista. Kvetnou nedeľou vstupujú kresťania na Slovensku, ale i vo svete do Veľkého či Svätého týždňa, kedy Ježiš vstúpil do Jeruzalema a zástupy ho vítali palmovými ratolesťami, ktoré u nás prichádzajúcou jarou symbolizujú kvety.
Foto: 

Najbližšie z biblického hľadiska nasleduje Zelený štvrtok, kedy modliaceho sa Ježiša v zelenej Getsemanskej záhrade zatkli rímski vojaci. Tento deň sa spája aj s poslednou večerou Pána, večer sa zväzujú zvony.

Prichádza Veľký piatok, keď bol Ježiš Kristus ukrižovaný na vrchu Golgota. Pre evanjelikov to znamená najväčší sviatok, pretože Syn Boží tým dokončil vykúpenie sveta. Počas dňa sa v katolíckych kostoloch neslúžia omše, oltáre sú bez cirkevných symbolov, zvony mlčia. Na evanjelických bohoslužbách sa zvyčajne čítajú a spievajú pašie, zachováva sa pôst.

Na Bielu sobotu bol Ježiš pochovaný do hrobu. Až večer sa rozozvučia zvony a konajú sa služby Božie na počesť Pánovho vzkriesenia. Tento deň je prípravou na veľkonočné sviatky, večer po Vzkriesení končí pôst.

Veľkonočná nedeľa symbolizuje nikdy nekončiaci súboj života so smrťou, je sviatkom jari. Pred dvomi tisíckami rokov vstal Ježiš z mŕtvych, vzkriesil ho Boh. To je zdrojom viery a nádeje na život večný, preto pristupijme k Veľkej noci aj s pokorou.

Veľkonočný pondelok už patrí ľudovým zvykom toho ktorého národa. Oblievačky, šibačky, rozdávanie maľovaných vajíčok či iných dobrôt, to sú už skôr pohanské ako kresťanské zvyky, ale neodmysliteľne patria k nášmu životu, hoci tentoraz si ich kvôli koronavírusovej kríze a prijatým opatreniam budeme musieť odpustiť alebo urobiť len doma.

- - Inzercia - -