Dnes je pondelok, 26.september 2022, meniny má: Edita
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Aby mohli nemocnice lepšie dýchať

apríl 07, 2020 - 17:28
Kliniky v hlavnom meste, ktoré patria do pôsobnosti Univerzitnej nemocnice v Bratislave (UNB), sú lepšie vyzbrojené na boj proti vírusu, ktorý sa šíri svetom.
Foto: 

Zdravotníkom v prvej línii a tiež samotným pacientom pomáhajú novo-zakúpené špeciálne prístroje. Tie prinášajú do vysokorizikového prostredia doslova druhý dych. A tiež nádej, že spoločnými silami, bude možné túto situáciu zvládnuť. Hrdým partnerom tejto iniciatívy je aj Nadácia VÚB, ktorá sa v opatreniach proti šíreniu ochorenia COVID-19 systematicky angažuje od momentu jeho výskytu na Slovensku.  

S cieľom pomôcť zmierniť neľahkú celospoločenskú situáciu už v samotných začiatkoch sa Nadácia VÚB rozhodla ako prvá nakúpiť a darovať dôležité respiračné prístroje do nemocnice na bratislavských Kramároch v hodnote približne 84-tisíc eur. Štyri prístroje putovali na príslušné oddelenia nemocnice už na druhý deň, 12. marca. „Pomoc oceňujú predovšetkým naši pacienti a tiež zdravotnícky personál na Klinike infektológie a geografickej medicíny UNB. Tieto prístroje dokážu pomôcť pacientom so závažným respiračným zlyhaním, navyše široké využitie týchto prístrojov je veľkou pomocou pre rozličné spektrum respiračných diagnóz,“ vysvetlila riaditeľka Univerzitnej nemocnice Bratislava, MUDr. Renáta Vandriaková, MPH.

Špeciálne čističky vzduchu po prvýkrát na Slovensku

Po vzájomnej konzultácii s odborníkmi z UNB vyplynula ako jedna z ďalších priorít potreba získať pre najrizikovejšie oddelenia jednotlivých kliník dezinfektory vzduchu, ktoré patria v zahraničí medzi najprogresívnejšie spôsoby ochrany nielen pacientov ale aj lekárov, sestier a ošetrovateľov, vystavených sústavne obrovskému riziku nákazy koronavírusom.

Moderné čističky sa podarilo zakúpiť vďaka ďalšiemu finančnému daru Nadácie VÚB vo výške 40-tisíc eur ako aj darom ďalších darcov a subjektov v prospech celonárodnej iniciatívy Kto pomôže Slovensku. Spolu 6 unikátnych prístrojov, ktoré dokážu rýchlo a efektívne vydezinfikovať väčšie priestory s vysokým rizikom infekcie od všetkých druhov baktérií a vírusov, pracujú od začiatku apríla na dvoch oddeleniach najväčšej nemocnice v hlavnom meste – v Ružinove a na Kramároch.

Slúžia nielen našim pacientom, ale aj zdravotníkom, ktorí sú v takzvanej prvej línii a prichádzajú do kontaktu s infikovanými pacientmi. Tieto špeciálne prístroje sú aktuálne použité vôbec po prvýkrát na Slovenku,“ uviedla riaditeľka UNB Renáta Vandriaková a dodáva: „Naši lekári sestry, ošetrovatelia a všetci, ktorí prichádzajú do kontaktu s týmito pacientmi, sa dobrovoľne vystavujú obrovskému riziku. Mnohí z nich majú svoje rodiny a aj napriek tomu podávajú nadľudský výkon a svoj osobný život odsunuli na vedľajšiu koľaj – to všetko pre záchranu našich pacientov.“ Vysokorychlostné ventilátory každého prístroja dezinfikujú 30 kubických metrov vzduchu za 20 minút. Prístroje sú mobilné, takže môžu byť použité v nemocniciach podľa aktuálnej potreby. 

Spájanie síl dokáže veľa

Za rýchlym dovozom nových prístrojov na Slovensko stojí spoločné úsilie UNB, technologickej firmy Media Comp. s.r.o., Nadácie VÚB a koordinátorov pomoci z platformy Kto pomôže Slovensku, zameranej na čo najefektívnejšie poskytovanie pomoci zdravotníckym zariadeniam po celej krajine. „Veríme, že aj tento príklad bude inšpiráciou pre ďalších dodávateľov užitočných technológií, ktoré môžu pomôcť zdravotníkom lepšie zvládnuť boj s pandémiou,“ uviedla Zuzana Suchová z iniciatívy Kto pomôže Slovensku. Dopĺňa ju zástupkyňa Nadácie VÚB Lucia Luptáková. „Je pre nás cťou byť súčasťou veľkého celoslovenského hnutia pomoci lekárom, sestier a zdravotníckemu personálu, ktorých nasadenie je teraz mimoriadne dôležité. Pre celé Slovensko, pre nás aj naše rodiny. Veríme, že spojením síl si s touto situáciou poradíme - každý svojím prispením, či už finančným darom, poskytnutím vlastnej pomoci niekomu druhému alebo svojou osobnou zodpovednosťou a disciplínou.“  

- - Inzercia - -