Dnes je pondelok, 26.september 2022, meniny má: Edita
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Útulky pre opustené zvieratá potrebujú pomoc

apríl 23, 2020 - 10:04
Útulky sú kvôli epidémii koronavírusu pre verejnosť už mesiac zatvorené, čo negatívne ovplyvnilo možnosti venčenia, dobrovoľníckej pomoci, klesol počet adopcií a finančná podpora zo strany darcov.
Foto: 
shutterstock.com

Činnosť občianskych združení je pritom financovaná takmer výhradne z darov verejnosti a 2 percent z daní občanov, bez podpory štátu.

Napriek tomu, že Sloboda zvierat a jej útulky naďalej poskytujú odchytové, asanačné a záchranárske služby strateným, zraneným a chorým zvieratám, realizujú operácie na záchranu životov, dlhodobú liečbu, veterinárnu a dennú starostlivosť v útulkoch po celom Slovensku, avizované ani prijaté opatrenia vlády s pomocou občianskym združeniam počas krízy nerátajú.

Len počas uplynulého roku zachránila Sloboda zvierat v Bratislave takmer 8 000 zvierat v núdzi a vo svojich zariadeniach sa starajú o viac ako tritisíc.

Predsedníčka Slobody zvierat, Pavla Dugovičová: „Chápeme šetrenie aj nevyhnutný útlm tam, kde je to možné. My sa však staráme o stovky zvierat, ktoré potrebujú ošetriť a nakŕmiť dnes, zajtra a aj ďalší mesiac a nemôžeme čakať, kým sa situácia upokojí. V hre sú životy živých tvorov.“

Občianske združenie sa preto obrátilo na ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka so žiadosťou o finančnú podporu na pokrytie prevádzkových nákladov útulkov a oslovila tiež Ministerstvo financií a ústredný krízový štáb, so žiadosťou, aby zvážili priebežné vyplácanie už poukázaných 2% z daní príjemcom. Novoprijatý zákon umožňuje podávať daňové priznania nie až do dvoch mesiacov , čo veľmi predĺži čas do ich vyplácania príjemcom. Toto opatrenie  skončení pandémie a následne dôjde k vyplácaniu 2%. môže byť pre veľkú časť občianskych združení likvidačné.

- - Inzercia - -