Dnes je pondelok, 26.september 2022, meniny má: Edita
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Pomáhame ľuďom ľahšie zvládnuť karanténu

apríl 23, 2020 - 18:00
Vydavateľstvo IKAR a časopis Slovenka darujú do karanténnych centier stovky kníh a časopisov.
Foto: 
Ramon Leško

Izolácia, do ktorej prinútil mnohých šíriaci sa koronavírus je nesmierna záťaž na ľudskú psychiku. 6iť celé týždne bez svojich najbližších, v sociálnej izolácii, dokonca bez televízora, hudby a iných kultúrnych zážitkov je skutočnou skúškou ľudskej odolnosti a sily.

Takýto náročný test postupujú ľudia v karanténnych centrách na Slovensku.

Prirodzene, že oni počítajú s tým, že nejde o nijaký relaxačný pobyt, či akúsi dovolenku a tak ani neočakávajú komfortné vybavenie ako je v hoteli, či podobných rezortoch. Chápu, že to robia pre svoju vlastnú bezpečnosť, ako aj pre ochranu svojich najbližších a aj celej našej krajiny.

No napriek tomu ich realita za pár dní dobehne. A fakt, že dlhé hodiny trávia na izbe s niekým koho vlastne ani nepoznajú a ani si nemusia byť navzájom sympatický je mimoriadne zložitá.

V súčasnosti je aktívnych devätnásť karanténnych centier po celom Slovensku. Občania si nemôžu vyberať, musia svoj povinný pobyt stráviť práve tam, kam ich pridelili. Musia prejsť testovaním a čakať na svoje výsledky. Okrem toho, že zo zariadení nemôžu vychádzať, často sa stane, že sa ocitnú v jednej miestnosti s človekom, s ktorým si veľmi nerozumejú. Práve preto sa vydavateľstvo IKAR a redakcia časopisu Slovenka rozhodli týmto ľuďom pomôcť a spríjemniť im čas v karanténe čítaním.

Riešením sú knihy a časopisy

Viac ako stovka kníh poputovala do karanténneho centra v Pezinku, do centra v bratislavskej Dúbravke či do Gabčíkova. Vo štvrtok, 23. apríla k tomu pribudla aj bratislavská Rača  Vydavateľstvo IKAR ponúka knihy do karanténnych centier úplne zadarmo. Potenciálni čitatelia si môžu vybrať zo ženských románov, z detektívok, trilerov, prípadne krížoviek. Spoločne s knihami darovalo vydavateľstvo STAR production do karanténnych centier časopisy zo svojho portfólia.

Podľa slov generálnej riaditeľky vydavateľstva IKAR Gabriely Belopotockej je dôležité práve v takýchto chvíľach pomáhať tam, kde je to potrebné. „Keďže vydávame knihy, premýšľali sme, ako by sme mohli byť užitoční a komu by sme knihami vedeli v tejto situácii najviac pomôcť. Voľba padla na karanténne centrá. Rozhodli sme sa knihy darovať tým, ktorí to teraz najviac ocenia. Kniha pomáha aspoň na chvíľu uniknúť z nepríjemnej reality, vďaka nej môže človek v karanténe stráviť zmysluplne čas a môže sa cítiť lepšie. Čítanie pomôže jeho psychike a povinná karanténa mu rýchlejšie utečie,“ dodáva Gabriela Belopotocká.

Generálna riaditeľka vydavateľstva STAR production Mária Reháková dodáva: „Časopis Slovenka je tu s nami viac ako 70 rokov. Zažil už rôzne časy a vždy tu bol pre svojich čitateľov. Práve teraz nastal čas, keď môžeme pomôcť rozptýliť ľudí v karanténe a umožniť im ľahšie prekonať náročné obdobie. Sme tu pre nich, myslíme na nich a pomáhame tam, kde to má zmysel.“

- - Inzercia - -