Dnes je štvrtok, 09.február 2023, meniny má: Zdenko
Čas čítania
menej ako
1 minúta
Zatiaľ prečítané

Odišla bratislavská legenda - architekt Vladimír Dedeček

máj 01, 2020 - 15:27
SNG priniesla vo štvrtok 29. Apríla smutnú správu. Vo veku 91 rokov zomrel legendárny architekt Vladimír Dedeček
Foto: 

Vladimír Dedeček

„Aký človek, taká dráma a taká architektúra."
Táto Le Corbusierova myšlienka - obsahom i autorským odkazom - nečakane výstižne súznie s životom a prácou Architekta Vladimíra Dedečka. Jeho odkaz odráža turbulentné storočie, vzopätia i pády, intrigy aj existenčnú úzkosť, životnú lásku, ktorá odišla priskoro, aj život zviazaný s prácou.

Dedečka vnímala verejnosť dosť rozporuplne. Počas svojho života prežil chvíle keď ho zvelebovali, ale musel sa vyrovnať aj so zatracovaním. No dielo, ktoré vytvoril tu zostáva po ňom navždy.

Podpísal sa pod stavby ako Incheba v Bratislave, Slovenský národný archív v Bratislave, pošta v Tatranskej Lomnici či budova Najvyššieho súdu.

Za areál Vysokej školy poľnohospodárskej v Nitre dostal Cenu Dušana Jurkoviča. A dodnes sa debatuje o premostení Slovenskej národnej galérie v Bratislave.

S osobou Vladimíra Dedečka odchádza „stará škola", generácia neskoromoderných architektov, medzi ktorými boli aj Architekti - vzdelaní a tvoriví, rozhľadení a so všestrannými záujmami, pripravení svojou prácou meniť svet k lepšiemu. „Rovnováha sa hľadá dlho, ak je asymetrická," vravieval. Taký bol jeho osud a také stavby nám zostali.

Bol to Architekt - česť jeho pamiatke!

- - Inzercia - -