Dnes je piatok, 10.júl 2020, meniny má: Amália
Čas čítania
4 minutes
Zatiaľ prečítané

Známi Slováci: Ako zvládajú mesiace trvajúcu karanténu s deťmi? (časť 1.)

máj 25, 2020 - 12:00
Presne o týždeň sa otvárajú brány škôlok a škôl. Ich sa však tento krok, súvisiaci so štvrtou fázou uvoľňovania opatrení, netýka. Dvojica dlhoročných kamarátov - spevák i gitarista Braňo Bajza a moderátor Roman Bomboš nám prezradili, ako to u nich doma aktuálne vyzerá.

ROMAN BOMBOŠ

Roman Bomboš pred pár dňami oslávil štvrťstoročné pôsobenie  v Slovenskom rozhlase. V osobnom živote to také stabilné nemá, s matkami oboch detí, Jasmíny (13) aj Davida (12) funguje kamarátsky a výsledkom bolo aj to, ako spolu s deťmi zatiaľ zvládajú pandémiu spôsobenú koronavírusom. Roman okrem množstva rôznych aktivít úspešne spolupracuje aj s našim vydavateľstvom, je scenáristom a moderátorom Slovenského dňa kroja a dlhoročným scenáristom Slovenky roka, ktorú bude v auguste aj moderovať.

Presne 10. marca sa zatvorili brány škôlok a škôl. Nik nevedel, na ako dlho. Pamätáš si na svoje bezprostredné pocity, prípadne individuálne predikcie?

Všetci sme to brali ako nutnosť. Na začiatku pandémie boli predpoklady na státisíce nakazených a to žiadnemu rodičovi určite nepridá. Takže boli obavy a samozrejme aj snaha predísť najhoršiemu. Deti to najprv brali ako prázdniny, potom im začala škola a spolužiaci chýbať, z čoho boli sami prekvapení.

Ako si napokon s deťmi (s)trávil takmer tri mesiace trvajúcu karanténu?

Keď boli so svojimi maminami, tak sme pravidelne cez messenger a whatsapp robili videohovory a tak sme sa udržiavali v bezprostrednom kontakte. Keď sme zistili, že v našom okolí nie sú ani chorí, ani ohrození, začali sme sa zodpovedne stretávať, ale len v našom úzkom kruhu. Trávime spolu veľa času, chodili sme so psom na miesta, kde nechodí veľa ľudí, objavili sme zaujímavé zákutia na okraji mesta. Zistili sme, že v Petržalke je množstvo bunkrov z druhej svetovej vojny a tak sme sa zahrali na pátračov. Hrali sme veľa spoločenských hier, momentálne fičíme na Dixite, ktorý neskutočne zlepšuje ich obrazotvornosť. A veľa sa rozprávame.

Od prvého júna, presne na sviatok MDD, sa opäť otvárajú škôlky a školy, no iba pre vybrané vekové kategórie detí. Tých tvojich sa to netýka. Si sklamaný?

Myslím si, že na ten jeden mesiac by to už bolo viac kontraproduktívne. Nechajme uzavrieť cyklus a od septembra v plnom zdraví a vo forme nabehnime na osvedčený školský rok. Myslím si, že pre všetkých, aj učiteľov, aj rodičov, aj žiakov, je to situácia, ktorá je veľmi výnimočná a budeme na ňu spomínať do konca života.

Ako vnímajú súčasnú situáciu tvoje deti?

Veľmi zodpovedne. Rozprávame sa o veciach, snažím sa im vysvetliť, aké dôležité je byť stále disciplinovaný a prečo by sme ešte s návštevou starej mamy mali počkať.  Deti majú samozrejme množstvo „zaručených“ informácií aj od rovesníkov, to treba selektovať a vysvetliť im, v medziach ich veku, čo je hoax a čo je bližšie k realite. Ale zvládajú všetko veľmi vzorne, len im chýba škola, kino, David mal ísť na turné so speváckym zborom do Spojených štátov amerických, čo nevyšlo, ale veríme, že sa ešte na turné dostane. Jasmínka sa snaží byť na krátky čas aj so svojou školskou partiou, tiež im padla cesta do Londýna, tak sa to snažia prekonať aspoň spoločnými chvíľami tu v Bratislave.

Čochvíľa tu máme leto a letné prázdniny. Prezradíš nám niečo z tvojich, respektíve vašich rodinných plánov?

Ťažko odhadnúť, čo nastane. K moru asi tento rok nepôjdeme, ale určite by sme chceli stráviť aspoň týždeň niekde mimo Bratislavy. Možno Liptov, možno Slovenský raj. Nie sme nároční dovolenkári, najdôležitejšie je, aby sme boli zdraví a aby sme boli spolu.

BRAŇO "BEJZO" BAJZA 

Speváka a gitaristu kapely Polemic, Braňa Bajzu, netreba fanúšikom kvalitnej hudby určite predstavovať. Veď táto slovenská Ska/reggae skupina vznikla ešte v roku 1988 a (nielen) v našich končinách je doslova legendou. Využili sme preto nútenú hudobnú pauzu tejto obľúbenej formácie a jedného z jej nosných členov sa opýtali, ako si užíva už takmer trojmesačný pobyt doma. :-)

Presne 10. marca sa zatvorili brány škôlok a škôl. Nik nevedel, na ako dlho. Pamätáš si na svoje bezprostredné pocity, prípadne individuálne predikcie?

Keďže išlo o vírus, o ktorom sa v tej dobe nič bližšie nevedelo, a prvé prípady na Slovensku boli vzájomne prepojené, bolo dobré, že sa tieto opatrenia zaviedli ihneď a celoplošne. A ešte k tomu som mal v ten deň meniny.

Ako si napokon s deťmi (s)trávil takmer tri mesiace trvajúcu karanténu?

U nás doma je to ako školiace centrum. Obaja synovia sú gymnazisti, tak sa iba ráno ohlási, kto má akú online hodinu, a od toho sa odvíja celý harmonogram dňa. Moja žena učí tiež na gymnáziu, tak mám pocit, ze som v nejakom pedagogickom výskumnom ústave. (smiech) 

Inak bývame v rodinnom dome pri Bratislave, takže voľný čas máme rozdelený medzi záhradu, bicykel a prechádzky po okolí.

Od prvého júna, presne na sviatok MDD, sa opäť otvárajú škôlky a školy, no iba pre vybrané vekové kategórie detí. Tých tvojich sa to netýka. Si sklamaný?

Moji chalani sú už velkí, takže oni fungujú dosť nezávislo od nás. Nie som viac “rodinný taxikár”. Chalani si mnohé veci riešia bez našej pomoci. Skôr mi je ľúto za nich, že do konca školského roka nezmenia prostredie.

Ako vnímajú súčasnú situáciu tvoje deti?

Chýba im to, aby mohli byť so svojimi spolužiakmi. Je to pre nich trošku “ponorka”. Myslím si, že títo starší mohli úplne v pohode nastúpiť do škôl tiež.

Čochvíľa tu máme leto a letné prázdniny. Prezradíš nám niečo z tvojich, respektíve vašich rodinných plánov?

Tento rok neplánujem na letu nič dopredu. Najistejšie bude ísť na nejaké turistické výlety po Slovensku. Ale netuším kam. Mam rád Oravu, Kysuce alebo Strážovské vrchy. Možno dáme aj Fatru. Slovensko je krásne, ja som dlhé roky dovolenkoval iba na Slovensku, takže túto sezónu nemám problém sa k tradícii vrátiť a absolvovať niektoré nedosiahnuté turistické méty.

Bejzovi už koncertovanie veľmi chýba. Spolu s kapelou Medial Banana majú za sebou aj nezabudnuteľné vystúpenie na festivale Uprising 2019:

POLEMIC & MEDIAL BANANA - Live at Uprising Festival 2019

Polemic a jeden z ich nesmrteľných hitov Slnko v sieti:

Polemic - Slnko v sieti Live

O obľúbenom festivale Uprising sme sa takmer pred rokom rozprávali aj s jeho organizátorom Rasťom Pružincom:

- - Inzercia - -