Dnes je utorok, 18.január 2022, meniny má: Bohdana
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Rozdiel medzi COVID-19-PASS, GreenPass a Digitálny COVID preukaz EÚ

december 01, 2021 - 14:25
Medzi pojmami COVID-19-PASS, GreenPass a Digitálny COVID preukaz Európskej únie (EÚ) je rozdiel. Upozornilo na to v tlačovej správe Národné centrum zdravotníckych informácií. Hovorkyňa Alžbeta Sivá vysvetlila, že na ich call centrum sa každý deň obracajú tisíce ľudí, ktorí potrebujú pomoc s očkovaním, vydaním niektorého z dokladov či riešením iných situácií. Rozdiel medzi jednotlivými pojmami však často nepoznajú.
Foto: 
Slovensko IT

COVID-19-PASS je deväťmiestny kód obsahujúci čísla, písmená a pomlčky. Má ho každá osoba, ktorá sa v minulosti registrovala na testovanie alebo očkovanie prostredníctvom stránky www.korona.gov.sk, prípadne súkromného laboratória. Tento kód je možné vyhľadať medzi SMS správami, respektíve v emailoch z minulosti.

Digitálny COVID preukaz EÚ je doklad generovaný systémom zo záznamu o očkovaní alebo prekonaní ochorenia COVID-19. Preukazuje sa ním vykonané očkovanie, prekonanie alebo testovanie na prítomnosť koronavírusovej infekcie. Generuje sa na základe žiadosti cez stránku www.korona.gov.sk alebo sa dá prípadne zobraziť aj v aplikácii zdravotnej poisťovne. „Je veľmi dôležité pozorne čítať popisy k jednotlivým poliam vo formulári, aby nedochádzalo k vysokej chybovosti. Napríklad, ak je uvedený rok narodenia, je potrebné písať len rok, a nie celý dátum. Pri telefónnom čísle sa namiesto prvej nuly zadáva medzinárodná predvoľba v tvare +421. Potvrdenie po pozitívnom výsledku PCR testu sa v systéme generuje až po uplynutí karantény, teda o cca 12 dní,” doplnila Sivá.

GreenPass je mobilná aplikácia, do ktorej je možné načítať Digitálne COVID preukazy EÚ. V prípade, že človek zabudne PIN kód do aplikácie GreenPass, NCZI odporúča aplikáciu zo zariadenia odinštalovať a opätovne nainštalovať. Heslo sa tým zresetuje.

- - Inzercia - -