Dnes je streda, 16.január 2019, meniny má: Kristína
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

PI ČAJ, MILÁČIK!

január 03, 2018 - 11:01
brilantná komédia z divadelného zákulisia, ocenená Molièrovou cenou ako Komédia roka 2011
Dátum a čas udalosti: 
sobota, 13 január, 2018 - 19:00
Miesto konania udalosti: 
Divadlo nová scéna
Adresa: 
Živnostenská 1
81214 Bratislava

Významná divadelná spoločnosť skúša bulvárnu hru. Je niekoľko dní pred premiérou, nič nie je pripravené: technický personál je flegmatický, garderobierka neochotná a duchom neprítomnej režisérke všetko prerastá cez hlavu. Medzi hercami vládne elektrizujúca nálada, hlavná predstaviteľka je na pokraji nervového zrútenia kvôli prvému milovníkovi - synovi producenta, ktorého si „nanominoval" do hry. Nemotorne, nesmelo, naivne a ťarbavo vchádza po prvý krát na javisko. Takto sa začína vaudeville v podaní takmer „kalamitných" hercov. Hotová katastrofa, ale - skvelá zábava!

Danielle Navarro a Patrick Haudecoeur napísali komédiu, ktorá žala veľký úspech v divadle Théâtre des Variétés v Paríži v rokoch 1991 až 1993. Hru s veľkým úspechom opäť uviedli v roku 2010 v divadle Théâtre Fontaine v réžii Patricka Haudecoeura a získala prestížnu Molièrovu cenu ako Komédia roka 2011. V roku 2013 hru znova uviedli v divadle Théâtre de la Renaissance a neskôr s ňou absolvovali niekoľkomesačné turné, po mnohých divadlách viacerých frankofónnych krajín.

V samotnom príbehu pripravovanej hry nájdeme všetko, čo v správnej komédii má byť: paroháča, milenca v skrini, ako aj zámeny osôb. Práve zámena úloh tvorí dôležitú súčasť komična celej hry. Diváci sa stávajú svedkami poslednej generálky pred premiérou aj samotnej premiéry. Namiesto toho, aby boli herci perfektne pripravení na deň D, dokonale popletú všetky svoje repliky a výstupy. Ich snaha sa zvrhne na smiešny a banálny, až absurdný kolotoč zábavných situácií. Akoby na javisku zavládol chaos. Ale len my vieme, že nejde o nič výnimočné - je to jednoducho: DIVADLO.

Hra má svoju komiku ukrytú v rovnovážnom pomere situačného a konverzačného humoru. V schopnosti poodhaliť lákavý svet divadla. Vzťahov medzi hercami, technickým personálom. Divák má jedinečnú príležitosť nahliadnuť za oponu - a ešte sa pritom aj dobre zabaviť. To je pridaná hodnota príjemne stráveného divadelného večera.

Účinkujú:

JULIEN /syn producenta/:Dávid Hartl/ Peter Makranský
KLÁRA /režisérka/:Zuzana Tlučková a.h./ Lucia Vráblicová
SOFIA /herečka/:Jana Lieskovská/Karin Olasová
RICHARD /herec/:Pavol Plevčík
DOMINIK /herec/:Martin Kaprálik
BRIGITA /garderobiérka/:Miroslava Drínová
RÓBERT /rekvizitár/:Tomáš Majláth
NANARD /inšpicient/:Dušan Kaprálik

- - Inzercia - -